CNR Expo Haber Haftalık Bülten

Temmuz 13, 2020
Sunu1-5-1200x675.jpg

CNR Expo Haberin 13 Temmuz 2020 tarihli haftalık haber bülteni aşağıda yer almaktadır.

Gıda İsrafı CNR Food İstanbul’da Ele Alınacak
Dünya genelinde tarımsal kayıplar dahil, çöpe giden ve israf olan gıda miktarı yıllık 1,6 milyar ton. Türkiye’de ise 15 milyon tonu geçti. Ülkemiz neredeyse yıllık tarımsal ihracatı kadar gıdayı israf ediyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) raporuna göre, her yıl yaklaşık 1 trilyon dolarlık gıda tüketicilere henüz ulaşmadan kaybediliyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, dünya genelinde meydana gelen gıda kaybının ve israfın yalnızca 4’te 1’ini önleyebilirsek, dünyada açlık çeken insan kalmayacak.
İSTİB – İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, tarladan sofraya kadarki süreçte yaşanan gıda israfının önüne geçmek için alınacak önlemleri CNR Food İstanbul Fuarı’nda anlatacak.
Detaylı Bilgi
Afrika’nın Ticareti Yeniden Şekilleniyor
Afrika Kıtası’ndaki doğal madenlerin zenginliği, genç nüfusun dünya ortalamasının üzerinde olması, her türlü ürün ve makinede dışa bağımlılık, özellikle salgın sonrasında tüm dünya ülkelerinin gözünü Afrika’ya çevirmesine sebep oldu. Bu süreçte başaralı sağlık politikası, her türlü sağlık malzeme ve donamını rahatlıkla üretebilir olmasının yanı sıra Afrika’nın tüm tüketim talebine karşılık verebilme potansiyeli ile Türkiye, 54 Afrika Ülkesinin gözdesi haline geldi. Bunda ülkemizin 105 ülkeye teknik donanım, hijyen malzemesi ve kişisel korunma teçhizatı yardımının rolü ise oldukça etkili oldu.

1.25 milyarlık genç bir nüfusa sahip olan Afrika tüketiminin %85’i ithalata dayalı olarak gerçekleşiyor. Öte yandan Avrupa ve Asya ile yarışabilecek düzeyde ekonomik büyüme hızına sahip olan Afrika’nın yıllık gıda ürünleri ithalatı 500 milyar dolar olarak gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra makine ve makine ekipmanları ithalatı 100 milyar dolar ve seramik ithalatı ise 50,9 milyar dolar.

Detaylı Bilgi
Ayakkabı Modasını Yine AYMOD Belirleyecek
Türk ayakkabı ve saraciye sektörünün en büyük uluslararası gücü AYMOD – Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı, 30 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında, CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi‘nde 63. Kez düzenlenecek.
AYMOD, Türk fuarcılık sektörünün lider kuruluşu CNR Holding tarafından, sektörün çatı örgütleri Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) ve Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı (TASEV) desteği ile düzenlenecek.
Detaylı Bilgi
Bir Destek de Amerika’dan Geldi
Türkiye’nin 2020 yılındaki tek kozmetik, güzellik, bakım ve sağlık fuarı CNR Beauty & Wellness Show İstanbul‘a, yerli ve yabancı kamu kuruluşu ve STK’ların desteği artarak devam ediyor. Global ticaretin merkezi CNR Expo İstanbul FUAR Merkezi‘nde düzenlenecek olan fuara bu defa ABD’den destek geldi. Amerika’nın sektördeki en büyük sivil toplum kuruluşu ICMAD‘ın (Bağımsız Kozmetik Üreticileri ve Distribütörleri Derneği) destekleme kararı aldığı CNR Beauty & Wellness Show İstanbul, 10- 13 Eylül tarihleri arasında organize edilecek.

Bağımsız kozmetik üreticileri ve distribütörlerinden oluşan ICMAD, uluslararası bir ticaret derneği olarak, CNR Beauty & Wellness Show İstanbul’da, dünya kozmetik sektörü için hizmet ve malzeme tedariki için zemin oluşturacak. Sektör temsilcilerinin uluslararası başarı sağlamaları için hizmet veren ve bunu kar amacı gütmeden sağlayan ICMAD, yerli ve milli üretimimizin tanıtımını başta ABD olmak üzere dünyanın dört bir yanında yapacak.

Detaylı Bilgi
En Büyükler CNR Avrasya Asansör’de
Türk asansör ve yürüyen merdiven sanayinin en büyükleri, 21 Ekim‘de, yılın ticaret platformu CNR Avrasya Asansör Fuarı‘nda bir araya gelecek. Özellikle son yıllarda AR-GE ve inovasyona ağırlık vererek dünya standartlarında üretim gerçekleştirebilen Türk asansör sanayi, en prestij ürünlerini, yeni tasarımlarını ve hizmetlerini global alıcılar ile bu fuarda buluşturacak.

Türk asansör ve yürüyen merdiven sanayi, CNR Avrasya Asansör Fuarı ile iç ve dış pazarda daha aktif rol oynayacak. Katılımcı firmaların, yüksek alım gücüne sahip uluslararası alıcılarla gerçekleştireceği B2B ikili iş görüşmelerinin tamamı ticaretle sonuçlanacak.

Detaylı Bilgi
Eximbank’tan İhracat Garantisi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın Irak’ta inşa edilecek enerji santrali projeleri için Türkiye’den gerçekleştirilecek mal ve hizmet ihracatına yönelik İngiltere İhracat Kredi Kuruluşuna 79,2 milyon dolarlık reasürans/garanti desteği sağladığını belirterek, “Böylece Eximbank kuruluşundan bu yana ülkemiz ihracatının teşviki amacıyla ilk kez yabancı bir ihracat destek kuruluşuna garanti sağlamış oldu.” ifadesini kullandı.
Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada, yurt dışında iş üstlenen müteahhitlik firmaları ile ihracatçılara sunulan gayrinakdi desteklerin çeşitlendirilerek artırılması amacıyla Türk Eximbank ile dünyanın önde gelen ihracat kredi kuruluşları arasında garanti iş birliği anlaşmalarının imzalandığını belirtti.
Detaylı Bilgi

 

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X