e-bülten üyeliği

Üyelik Tercihiniz (Birden Fazla Tercih Yapabilirsiniz)*


Loading

Dünya Plastik Atlası Web Sitesi Yayına Girdi

Mart 11, 2021
Gorsel-Template-1-1200x675.jpg

İKMİB Desteği ile Hazırlanan Dünya Plastik Atlası Web Sitesi Yayına Girdi!

Ürünlerinizin Rekabet Şansı ve İhracat Potansiyeli Yüksek Pazarları Keşfedin

www.dunyaplastikatlasi.com

GTİP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) kodunuzu girin, ülkeleri seçin ve 95 ülkede ürünlerinizin rekabet potansiyellerini listeleyin!

Sayın Sektör Mensuplarımız,

30’dan fazla sektöre girdi sağlayarak değer zinciri içerisinde oldukça önemli bir konuma sahip olan Türkiye plastik sektörü, 2019 verilere göre 10 milyon tonluk üretimiyle Avrupa’da 2. Dünya’da ise 7. sırada yer almakta ve yaklaşık 35 milyar dolarlık katma değer yaratmaktadır. 300 bini aşan istihdamı ile ülkemiz ekonomisi için lokomotif olan sektörümüzün kapasitesini en üst düzeyde kullanabilmesi adına ihracat pazarlarını zenginleştirmesi gerekmektedir. Bu nedenle, İKMİB işbirliği ile PAGDER tarafından hazırlanan “Dünya Plastik Atlası” çalışması kullanılan filtreleme yöntemiyle veriler üretilerek hazırlanmış ve bu verilerle, plastik ihracatçılarının belirlenen pazarlarda ithalat ve büyüme potansiyelleri, Türkiye’nin plastik sektörü özelinde bu ülkelere yaptığı ihracatın seyri, rekabet edilen ülkelerin fiyat stratejileri ve coğrafi yakınlıkları gibi birçok özellik dikkate alınarak hangi alt sektörlerde rekabetçi olunacağı ve ihracat yapılması gerektiği yorumlanmış, Türk plastik sektörüne yönelik olarak pazar potansiyelleri analiz edilmiştir.

İKMİB işbirliği ile hazırlanan Dünya Plastik Atlası, “Birleşmiş Milletler Coğrafi Sınıflandırması” esas alınmak suretiyle 16 bölge altında toplanmış ve bu kapsamda dünya 6 farklı coğrafi bölgeye ayrılmıştır. Atlasın ilk cildi olan Afrika kıtasında 13 ülke yer alırken, Amerika’da 18, Orta ve Batı Asya’da 13, Doğu ve Güneydoğu Asya, Okyanusya’da 16, Doğu ve Batı Avrupa’da 16 ve Kuzey ve Güney Avrupa’da 19 ülke olmak üzere toplamda 95 ülke incelemeye alındı.

“Dünya Plastik Atlası” çalışması kapsamında yayına giren www.dunyaplastikatlasi.com web sitesi, binlerce veriyi işleyerek sistematik ve kullanılabilir hale getirmektedir. “Rapor Filtreleme” ile ürün kodunuzu girerek istediğiniz ülke/ülkelerde Türkiye ihracatı için potansiyel arz eden ülkeleri listeleyebilir, pazar kıyaslamaları yapabilir ve sosyo-ekonomik verilerden, fuarlara, ülke güvenlik bilgilerine ve pazara girişte ihracatçıların dikkat etmesi gereken hususlara kadar birçok bilgiye birkaç tıklama ile ulaşabilirsiniz.

Dünya Plastik Atlası çalışmalarımız ile ilgili öneri ve görüşlerinizi Merve Gümülcine’ye merve.gumulcine@pagder.org adresinden ya da 444 20 85 no.lu telefondan iletebilirsiniz.

Bilgilerinize,

Murat İNKÜN
Genel SekreterPAGDER Plastik Sanayicileri Derneği | PAGDER Turkish Plastics Industrialists’ Association

Tel: 444 20 85 | +90 216 629 29 14 | Faks: +90 216 629 22 35
Varyap Meridian A Blok No:406, Ataşehir-Istanbul / Turkey 

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X