(GEKAP) Bilgilendirme ve Seminer Duyurusu

Şubat 24, 2020
Gorsel-Template-1-1200x675.jpg

Sizlerin de bildiği üzere Geri Kazanım Katılım Payına yönelik yönetmelik yayınlanmış bulunmaktadır. Bu kapsamda Çevre Kanunu’nca Ek-1 sayılı listeye konu olan ürünlerin piyasaya sunulması halinde GEKAP doğmaktadır.

PAGDER Plastik Sanayicileri Derneği konuya ilişkin olarak doğabilecek sorunları tespit etmiş ve önerilerini Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar’a sunmuştur. Bu kapsamda dile getirilen öneriler şu şekildedir:

  • Geri dönüşümden üretilen ambalajlara muafiyet sağlanması
  • Piyasaya 1.000 kg ve altında ambalaj sürenlerin GEKAP’tan muaf tutulması
  • İçecek ambalajlarından alınacak katkı payının sıvı hacmi bazında değil kilogram bazında olması

Siz değerli sektör mensuplarımızın da konu ile ilgili karşılaştığı herhangi bir aksaklık veya iyileştirme önerisi olması halinde PAGDER uzman yardımcısı Merve Gümülcine ile 444 20 85 no.lu telefondan ya da merve.gumulcine@pagder.org adresinden iletişime geçebilirsiniz. Söz konusu önerileriniz derlenerek Bakanlık yetkililerine iletilecek ve konunun takibi sağlanacaktır.

Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Semineri Hakkında

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından 8-11 Mart 2020 tarihlerinde Maritim Pine Beach Belek/ANTALYA’da “Çevre Mevzuatında Yeni  Uygulamalar;  Geri  Kazanım  Katılım  Payına  İlişkin  Yönetmelik Uygulamaları  ile Ulusal  Depozito/İade  Sistemine  Geçiş  Süreci” konulu seminer düzenlenecektir. Kanunun Ek-1 sayılı listesinde gösterilen ürünleri piyasaya süren/ithal eden işletmeler ve satış noktalarının temsilcileri başta olmak üzere bu işletmelere teknik destek verecek olan muhasebe sorumluları ve çevre görevlilerinin katılımları olası sorunların önlenmesi adına önem arz etmektedir. Katılımın ücretli olduğu seminer için son başvuru tarihi 4 Mart 2020 olup, detaylara ise TÜÇEV’in resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X