e-bülten üyeliği

Üyelik Tercihiniz (Birden Fazla Tercih Yapabilirsiniz)*


Loading

GEKAP ve Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi

Mart 22, 2020
Gorsel-Template-1-1200x675.jpg

GEKAP Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Kapsamına Alınmalıdır

Sayın Sektör Mensuplarımız,

Covid-19 virüsünün olumsuz etkilerinin ülkemizde de yoğun olarak hissedilmeye başlaması ile birlikte Hükümetimiz 100 milyar liralık Ekonomik İstikrar Kalkanı paketini açıklamıştır. Paket kapsamında doğrudan etkilenen sektörler başta olmak üzere ekonominin bu zor dönemi atlatması adına bir dizi önlemin hayata geçirilmesi öngörülmektedir.

Geçtiğimiz dönemde inşaat ve otomotiv sektörlerinde yaşanan daralmaya bağlı olarak iç piyasada gerileme yaşayan sektörümüz ihracata yönelmiş ve bu kapsamda doğrudan ve dolaylı ihracatı 12 milyar dolar seviyesine çıkmıştır. Salgının dünya çapında yaygınlaşması ile birlikte 30’dan fazla sektöre girdi sağlayan plastik sektörümüzün sipariş iptalleri yaşadığını gözlemlemekteyiz. Söz konusu sipariş iptalleri gerek iç piyasa gerek ihracat pazarlarında işletmelerimizi zor durumda bırakmış ve bir başka maliyet artışını kaldıramayacak noktaya getirmiştir. Bu kapsamda, Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) uygulamasının 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılması ekonomik dar boğaza giren işletmelerin nefes almasına yardımcı olacaktır.

Konu hakkında kamu nezdinde girişimlerimizi başlatmış bulunup, TOBB başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarımızı bu girişimimizi desteklemeye çağırıyoruz. Süreç hakkında siz değerli sektör mensuplarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Saygılarımızla,

Murat İNKÜN
Genel SekreterPAGDER Plastik Sanayicileri Derneği | PAGDER Turkish Plastics Industrialists’ Association

Tel: 444 20 85 | +90 216 629 29 14 | Faks: +90 216 629 22 35
Varyap Meridian A Blok No:406, Ataşehir-Istanbul / Turkey 

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X