e-bülten üyeliği

Üyelik Tercihiniz (Birden Fazla Tercih Yapabilirsiniz)*


Loading

Hammadde Fiyat Artışları Çözüm Toplantısı Daveti

Şubat 17, 2021
Gorsel-Template-23-1200x675.jpg

PAGEV Plastik Sanayicileri Vakfı

“HAMMADDE FİYATLARINDA ASTRONOMİK ARTIŞ VE ÇÖZÜM ÖNERİMİZ” GÜNDEMİYLE 24 ŞUBAT’TAKİ TOPLANTIYA ÇAĞRI

Hammadde fiyatlarında Ağustos ayı itibariyle başlayan ve yüzde 137’lere varan astronomik zamlar sanayicilerimizi sarsmaya devam ediyor. İç piyasada İstanbul’dan Gaziantep’e Konya’dan Kocaeli’ye kadar her yerde derinden hissedilen hammadde fiyat krizi, üretimi durma noktasına sürükledi. Hammaddeyi bulsa bile pahalıya almak zorunda kalan sanayicinin; işletme sermayesi her gün biraz daha erirken, üretim zinciri sekteye uğruyor, fiyatın sürekli yükselmesiyle fabrikalar, müşterileriyle sorun yaşıyor ve pazar kaybıyla karşılaşıyor.

Ekotürk TV’de 15 Şubat’ta Hammadde Sorununun ele alındığı yayını izlemek için tıklayınız.

Fiyatlardaki yükselişle baskılanan sanayicimize nefes aldırmak üzere sorunu gündeme getirmekle kalmadık, çözüm önerimizi de kamuoyuyla paylaştık. İki ayaklı çözüm çağrımız kapsamında ilk olarak; hammadde ithalatındaki vergilerin geçici süreyle askıya alınması ile vergiden arındırılmış ucuz hammadde temininin önünün açılmasını talep ettik. Çözüm önerimizin ikinci ayağında ise PETKİM’e iş düştüğünü söyledik. Küresel arzda yaşanan kısıntı hafifleyene kadar PETKİM’in ürettiği hammaddenin tamamını iç piyasayı beslemek için kullanması gerektiğini savunduk. Altını çizdiğimiz bu iki adımın atılması halinde iç piyasada hammadde arzının artması ve neticede spekülatif olarak şişen fiyatların bir miktar gevşemesini hatta yaşanan bu etkinin suni fiyat balonun patlatılmasına da fayda vereceğini ön görüyoruz.

Medyada geniş yankı uyandıran çözüm önerimizi, Sanayi ve Ticaret Bakanlarımızla da ayrı ayrı paylaştık. 18 Şubat Perşembe günü ise Ankara’da hızlıca TOBB Plastik Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi’ni, “Hammadde Fiyatlarında Astronomik Artış ve Çözüm Önerileri” gündemiyle topluyoruz. Ülkemizde Plastik, Kauçuk ve Kompozit üreticilerinin en yüksek temsil organı olan TOBB Plastik Kauçuk ve Kompozit Meclisi’nin Başkanı olarak, sektörümüzdeki Sivil Toplum Örgütlerini ve paydaşları toplantımıza davet ederek, çözüm odaklı yaklaşımımızın güç kazanmasını hedefledik.

Şimdi de siz değerli sektör temsilcilerimizin geniş katılımıyla bu artışların üretimi nasıl baltaladığını, çözüm önerilerimizi ve en önemlisi sektörün bu sorun karşısında nasıl kenetlendiğini ortaya koymak hedefiyle 24 Şubat Çarşamba günü saat 14:00’de “Hammadde Fiyatlarında Astronomik Artış ve Çözüm Önerileri” başlıklı Zoom Toplantısını gerçekleştireceğiz. Toplantıya sektör mensupları olarak geniş katılımımızın sorunun çözümüne önemli bir katkı sunacağını hatırlatırım. Toplantıya katılmak için linkte (tıklayınız) yer alan formu doldurmanız gerekmektedir.

Toplantıyla ilgili olası sorularınızı ugur.aktel@pagev.org.tr mail adresine iletebilirsiniz.

Saygılarımla,

Yavuz EROĞLU
PAGEV Başkanı

Toplantıya Katılım Linki için KAYIT FORMUNU (Tıklayınız) Doldurmanız Gerekmektedir.


Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı

Ofis Florya Plaza, Şenlikköy Mah. Eski Halkalı Cad. No: 3/8 Bakırköy 34153 İstanbul
Tel.: +90 212 425 13 13 / 3 Hat       Faks: +90 212 624 49 26

E-mail: pagev@pagev.org.tr  Web: www.pagev.org

PAGEV’in üye olduğu kuruluşlar;

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X