e-bülten üyeliği

Üyelik Tercihiniz (Birden Fazla Tercih Yapabilirsiniz)*


Loading

HUKD Duyuru 16 Ağustos 2018

Ağustos 17, 2018
Gorsel-Template-1-1200x675.jpg

1.SSB – EYDEP Değerlendirici Havuzuna Üyelerimizden Personel Gönderilmesi

TC Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan ve 22 Mart 2018 tarihinde düzenlenen lansmanda tanıtılan ve sektörün endüstriyel yetkinlik envanterinin geliştirilebilmesi için desteklenmeleri amacıyla sürdürülen Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP); üretim, tasarım, yazılım gibi alanlarda faaliyet gösteren sektör firmalarının nitelikli tedarikçi olabilmeleri için durum analizleri yapmayı ve bu analizler doğrultusunda firmaların geliştirilebilmesi için destek programları yürütmeyi amaçlamaktadır.

Bu kapsamda, SSB’nin ilgi yazısında, ortak değerlendirme dilini konuşan, eğitilmiş ve SSB tarafından sertifikalandırılacak değerlendiriciler katılması amacıyla EYDEP eğitimlerine ve düzenli değerlendirmelere katılabilmek üzere değerlendirici havuzuna dahil edilebilecek personellerin bilgilerinin iletilmesi talep edilmiştir. Söz konusu personellerin program kapsamındaki tüm giderlerinin EYDEP bütçesinden karşılanacağı belirtilmiştir.

Üyelerimiz arasından da bu çalışmaya uzman adayı gönderilmesi büyük önem taşımaktadır.

Söz konusu çalışmalara katılabilmek üzere yetkinlikleri uygun görülen personel/ personellerin adları, özgeçmişleri ve iletişim bilgilerinin SSB’ye gönderilmek üzere ivedi şekilde tarafımıza iletilmesini rica ederiz.

–0—

2.SASAD – BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore ve Irak Yaptırımlar Listesinin Güncellenmesi

Dışişleri Bakanlığı tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 1718 sayılı kararınca Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore)’ye yönelik yasaklılar listesine yapılan eklemeler ve 1518 (2003) sayılı kararınca lrak’a yönelik yaptırımlar listesinden çıkarmalar ekte yer alan yazının eklerinde verilmiştir.

Firmalarımızın bu güncellemeleri dikkate alarak ticari ilişkilerini yürütmeleri gerekmektedir. Ekteki yazının SASAD isteği üzerine “bilmesi gereken prensibi” kapsamında dikkate alınmasını rica ederiz.

–0—

3.TÜBİTAK – Teknoloji Transferleri Hakkında

TÜBİTAK tarafından Teknoloji Transferleri konusunda iletilen bilgi ve ilgili kişinin irtibat bilgileri aşağıda paylaşılmıştır.

****

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Fikri Mülkiyet Haklarının Yönetimine ve Teknoloji Transferine İlişkin Yönetmelik uyarınca aşağıda bahsedilen teknolojilerin transferi basit lisanslama yöntemiyle TÜBTİAK tarafından gerçekleştirilecektir. Yani her istekli TÜBİTAK Başkanlığınca belirlenen ve hem Kurum internet sitesinde hem de Resmi Gazete’de yayımlanan Teknoloji Transfer İlanında istenen şartları taşıması halinde söz konusu teknolojiye sahip olabilecektir. Böylelikle, lisans sahibi olanlar TÜBİTAK tarafından geliştirilmiş bir teknolojinin üretim ve satışını yapabilecektir.

Milli teknoloji hamlesi ve stratejik dönüşüm yaklaşımı çerçevesinde, ülkemizdeki savunma sanayi ekosistemini canlandırmak ve güçlendirmek için ilgilenebileceğiniz düşünülen bir ilanı paylaşıyoruz.

https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/gercek-zamanli-kizil-otesi-iz-yonetim-sistemi-gezkiy-teknolojisi

Ayrıca, TÜBİTAK’ın transfer edilmeye hazır diğer teknolojilerine ait ilanlara da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tubitak.gov.tr/tr/kurumsal/teknoloji-transfer-ofisi/icerik-ilanlar

İrtibat Noktası:

Rahmi Burak ERGÜL

T +90 312 468 53 00 / 1703

rahmiburak.ergul@tubitak.gov.tr

–0—

4.SSI – Aircraft Interiors Expo Hamburg (AIX) Almanya Ucak Ic Kabin Fuari

02 – 04 Nisan 2019 tarihleri arasında Hamburg – ALMANYA’da gerçekleştirilecek AIRCRAFT INTERIORS EXPO 2019 Fuarı’na Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) tarafından havacılık sanayi ve teknolojileri, kabin teknolojileri ve kabin idare sistemleri, kabin içi temizlik sistemleri, kokpit iç dizaynı ve kapı sistemleri, kabin iç dizaynı sistemleri, kabin aydınlatma sistemleri, kabin içi tekstil ürünleri, pencere güneşlik sistemleri, hostes üniformaları sektörlerinde milli katılım organizasyonuna başlanmıştır. Detaylı bilgi için: fuar@ssi.gov.tr

Detayları ekteki dosyada verilmiş olan etkinliğe 15 kadar Türk firma hali hazırda kayıtlıdır. Ayrıca fuar TC Ticaret Bakanlığı tarafından da desteklenen fuarlar listesinde yer almaktadır.

—0—

5.SASAD IDEF 2019 Hakkında

SASAD tarafından iletilen bilgiye göre;

IDEF 2019 ile ilgili çalışmalara TSKGV ve yüklenici firma TÜYAP tarafından devam edilmektedir. Fuar metrekare fiyatları önceden olduğu gibi Dolar üzerinden tespit edilmiştir.

Doların mevcut suni dalgalanmaları karşısında fuara katılımın menfi etkilenmesine karşı, doların sabit bir kurla (makul seviyede) işlem görmesi yönünde TSKGV Genel Müdürlüğü,  Mütevelli Heyeti nezdinde arzlara başlamıştır.

Konu sıcak olarak Vakıf Genel Müdürlüğü’nün birinci gündem maddesini oluşturmaktadır. Olumlu bir sonuç alınacağı beklenmektedir.

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X