HUKD – Duyuru 18 Ocak 2019

Ocak 20, 2019
Gorsel-Template-1-1200x675.jpg

1.SASAD –  Amerikan Türk Konseyi – ABD Ticaret Müsteşarlığı Savunma ve Havacılık Heyeti Etkinliği

Sizlere daha önce duyurulan etkinliğin 4-8 Şubat tarihleri arasındaki tüm detay programı ve katılımcı firmaların detaylı profilleri SASAD’dan gelen yazı ile ekte sunulmuştur. Ankara’da gerçekleştirilecek konuşma ve birebir görüşmeler Sheraton Otel’de, İstanbul’da gerçekleştirilecek konuşma ve görüşmeler Conrad Otel’de gerçekleştirilecektir.

Detaylı bilgi ve sorularınız için:

Ozge Cirika Eksi

Senior Commercial Specialist

Uzbekistan Partner Post Liaison

U.S. Commercial Service

U.S. Embassy

Ankara, Turkey

Tel: [90] (312) 417-6508

Ozge.Eksi@trade.gov

www.export.gov/turkey

2.SASAD E- İhale Duyuruları Hakkında

1 Kasım 2018 tarihinde ihalelerde elektronik eksiltme uygulamasına başlanması sonrasında 2 Ocak 2019 tarihi itibari ile de elektronik ihalelerde parasal sınırlandırma kaldırılmış olup yılda 90bin ihalenin elektronik ortamda yapılabilmesinin mümkün hale geldiği bilgisi alınmıştır.

E-devletin önemli bir bileşeni haline gelen elektronik ihale uygulamasının yaygınlaştırılması konusunda farkındalık yaratmayı ve talebi iletmeyi hedefleyen ilgili Kamu İhale Kurumu yazısı ekte bilgilerinize sunulmuştur.

3.SSI – AIX 2019 Fuarı Hamburg / Almanya SSI Milli Katılım Duyurusu

2-4 Nisan 2019 tarihlerinde Almanya’nın Hamburg şehrinde düzenlenecek olan Aircraft Interiors Expo 2019 Fuarına, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği tarafından  milli katılım organizasyonu düzenlenecektir. Söz konusu milli katılım organizasyonuna ilişkin duyuru daha önce de sizlere iletilmiştir. Son başvuru tarihi 18 Ocak 2019 Cuma dır.

Not:

  1. Fuar açılışından bir gün önce (1 Nisan 2019 günü) geçen sene olduğu gibi yine  Airbus’un Hamburg’da bulunan tesislerine teknik gezi Birliğimizce organize edilecektir.
  2. Geçmiş yıllarda olduğu gibi fuarın ikinci günü olan 3 Nisan 2019 tarihinde T.C. Hamburg Başkonsolosluğu ve Ticaret Ataşeliğimizin destekleri ile Birliğimiz organizasyonunda Türk ve Alman firmalarının bir araya geleceği bir resepsiyon düzenlenecektir.
  3. Fuar süresince katılımcı firmalara yönelik Catering hizmeti ücretsiz olarak verilecektir.
  4. Fuar bitiminden sonraki üç ay içerisinde gerekli teşvik başvurusunu yapmanız durumunda Ticaret Bakanlığı tarafından m2 başına 2.456 TL tutarındaki teşvik bedeli firmanıza ödenecektir.

Detaylı Bilgi İçin:

Engin YALÇIN

Şube Müdürü, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği

Ceyhun Atuf Kansu Cad. No:120 06520 Balgat – Ankara – Turkey

+90.312.447 27 40 (185)

+90.312.474 09 11

yalcine@turksavunmasanayi.gov.tr

4.DEİK – Afganistan Milli Tedarik İdaresi Talepleri hk.

Afganistan Savunma Bakanlığı personelince kullanılacak spor kıyafetleri ve ayakkabıları ile Kabil Belediyesi tarafından temin edilmesi öngörülen toplu taşıma otobüsleri, trafik ışık ve levhaları tedarik süreçlerine ilişkin bilgi notu aşağıdaki linkte yer almaktadır.

Link: http://www.deik.org.tr/contents-fileaction-18175

5.SASAD- X-Bant Verici Sistemi Teknolojisi (X-BANT) ve X.400 Mesajlaşma Sistemi Yazılım Teknolojisi (X.400) Sistemi Teknolojileri Transfer İlanları

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Fikri Mülkiyet Haklarının Yönetimine ve Teknoloji Transferine İlişkin Yönetmelik uyarınca aşağıda bahsedilen teknolojilerin transferi basit lisanslama yöntemiyle gerçekleştirilecektir. Yani her istekli Teknoloji Transfer İlanında belirtilen şartları taşıması halinde söz konusu teknolojiye sahip olabilecektir. Böylelikle, lisans sahibi olan firmalar TÜBİTAK tarafından geliştirilmiş bir teknolojinin üretim, geliştirmesini ve satışını yapabilecektir.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen X-Bant Verici Sistemi Teknolojisi (X-BANT) ve X.400 Mesajlaşma Sistemi Yazılım Teknolojisi (X.400) sistemi teknolojileri transfer ilanları 14/01/2019 tarihinde Resmî Gazete’de ve TÜBİTAK’ın resmi internet sitesinde yayımlanmıştır.

Aşağıdaki İlan linklerinden teknoloji transfer şartları hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

(X-BANT) X-Bant Verici Sistemi Teknolojisi

X-Bant Verici Sistemi Teknolojisi, yüksek çözünürlükte görev yüküne sahip yer gözlem uydularında, uzay-yer bağında talep edilen yüksek veri hızını sağlayan, millî yer gözlem uyduları RASAT ve GÖKTÜRK 2’de tarihçe kazanmış veri indirme sistemi teknolojisidir. 10 yıla aşkın uzay tarihçesine sahip olduğu için mevcut tasarım çözümü uzayda kalifiye edilmiştir. COTS (Commercial off the Shelf) malzeme kullanımının getirdiği dezavantajlar tasarım çözümleri geliştirilerek bertaraf edilmiştir.

X-Bant Verici Sistemi’nin alt blokları (modülatör, frekans çevirici, filtre blokları, güç yükselteç blokları vs.) farklı uygulama ve frekans bantlarında tekrar kullanabilme özelliğine sahiptir. International Telecommunication Union  (ITU) tarafından tahsis edilen frekans bantlarını ihlal etmeyecek şekilde birden fazla X-Bant Verici Sistemi birlikte kullanılarak veri hızının arttırılması mümkündür. Ayrıca, söz konusu teknoloji üzerinde kısmi değişiklik yapılarak birimin yeni haberleşme standartlarına uyumlu hale getirilmesi ve kapasitesinin arttırılması da mümkündür.

https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/x-bant-verici-sistemi-teknolojisi-transferi

(X.400) X.400 Mesajlaşma Sistemi Yazılım Teknolojisi

X.400 Mesajlaşma Sistemi Yazılım Teknolojisi, stratejik, operatif ve taktik sahada mesajlaşma gereksinimlerinin kesintisiz olarak tek bir müşterek sistemle hızlı, doğru ve güvenli olarak karşılanmasını sağlamaktadır. X.400 Mesajlaşma Sistemi Yazılım Teknolojisi gemilerde kullanılan Mesaj İşletim Sistemleri’nde (MİS), SMTP (Simple Mail Transfer Protocol)’nin alternatifi olarak kullanılabilecektir. Uluslararası askeri ve ticari standartlarla uyumlu, tamamen millî olarak geliştirilen, işletim sisteminden bağımsız istemci ve sunucu yazılım bileşenlerinden oluşmaktadır.

Mesajlaşma Sistemi kapsamında tüm istemci ve sunucu iletişimi, TLS (Transport Layer Security) hat güvenliği sağlandıktan sonra yapılmaktadır. Sisteme giriş işlemlerinde akıllı kart tabanlı güçlü kimlik doğrulama uygulanmakta olup tüm sunuculara erişim için esnek ve güçlü erişim denetimi mekanizmaları sağlanmaktadır. Uluslararası askeri standartlara ek olarak, sivil mesajlaşma standartlarına da uyarlanıp genişletilerek güvenli hale getirilmiştir. Bu sayede, X.400 Mesajlaşma Sistemi’nin askeri veya kurumsal amaçla kullanılabilmesi mümkündür.

https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/x400-mesajlasma-sistemi-yazilim-teknolojisi-transferi

Ayrıca, Kurumumuzun transfer edilmeye hazır diğer teknolojilerine ait ilanlara da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tubitak.gov.tr/tr/kurumsal/teknoloji-transfer-ofisi/icerik-ilanlar

Konuyla ilgili olarak iletişim ve detaylar için:

Serkan ER

Uzman

Teknoloji Transfer Ofisi Başkanlığı

Tunus Cad. No:80 Kavaklıdere

06100 ANKARA

T +90 312 298 1502

F +90 312 468 8612

www.tubitak.gov.tr

serkan.er@tubitak.gov.tr

6.SASAD –  Libya’ya Silah ve Askeri Malzeme İhracında İzlenecek Usuller Hk.

SASAD tarafından iletilen “Libya’ya Silah ve Askeri Malzeme İhracında İzlenecek Usuller Hk.” konulu yazı EK’te sunulmuştur.

7.AIRTEC 2019

14-16 Ekim 2019 tarihlerinde  “Aerospace meets Automotive – Innovations in Mobility” teması ile MTC Münih’te gerçekleştirilecek olan AIRTEC 2019 ile ilgili organizatörlerce iletilen bilgiler aşağıda sunulmuştur.

Please see also our website www.airtec.aero.

A top individual B2B-matchmaking service will be offered. AIRTEC 2019 will be again the global hub for suppliers in aerospace with  as “best in class” rated B2B meetings, future trend topics and an excellent exhibitor and technical service, providing top networking and new business opportunities.

AIRTEC next: What can you expect at AIRTEC 2019?

1)         New customers.

2)         An exceptional excellent B2B-matchmaking with international procurement, technical managers and developers.

3)         Strong B2B Meetings.

4)         New business opportunities. Top networking.

5)         New solutions in the aerospace supply industry .

6)         Future-oriented conference presentations. Trend topic “Aerospace meets Automotive- Innovations in mobility”.

7)         Strong international participation.

8)         A modern exhibition centre, which is easily reached by car, train and plane from different international airports.

9)         A top organization with personal care.

10)       An excellent support of the venue and by our collaboration partners.

Who is invited to attend the B2B meetings to meet the exhibitors?

Procurement, buyers, technology experts, developers from:

Aernnova, Aero Vodochody, Autoflug, BAE Systems, Bell, Boeing, Bombardier, Bosch Aviation, Comac, Condor, Diehl, Eaton, Elbit, Embraer, FACC, GE Aviation, GKN, Honeywell Aerospace, IAI, Kawasaki Heavy Industries, Latecoere, Leonardo, Liebherr Aerospace, Lilium, Lufthansa Technik, MBDA, Meggitt Aerospace, Mitsubishi, Northrop Grumman, OGMA, OHB System, Parker Aerospace, Piaggio, Pratt & Whitney, Premium Aerotec, Raytheon, Rolls-Royce, SABCA, Safran, Schiebel, Sell, Sener, Siemens, Spirit, Stelia, Sukhoi, TAI Turkish Aerospace Industries, Lockheed/Sikorsky, Porsche Consulting, Telekom, Turbomeca, Thales Alenia Space, and many more.

Contact:

Theodora Bellou

Executive Sales Manager

—————————————————————————-

IGF Innovative Global Fairs GmbH

Address: Stresemannallee 31, D-60596 Frankfurt am Main

M: + 49 (0) 174 614 81 31

Email: theodora.bellou@airtec.aero (at CC)

Internet: www.airtec.aero

8.Jandarma Havacılık Depo Komutanlığı Havacılık Malzemeleri

Jandarma Havacılık Depo Komutanlığı, Güvercinlik/ Ankara’dan, Derneğimize gönderilen havacılık malzemelerine ilişkin dosya EK’te sunulmuştur.

223 kalem gönderilmiş oldan havacılık malzemelerinden 71 dahil 111 dahil arasındaki 41 kalem havacılık malzemesi Cessna Citation Sovereign 680 Modeli uçak malzemeleridir.(Uçak Seri No:232), diğer malzemeler ise S70 Sikorsky ve AB-205 tipi helikopterlere aittir.

Detaylar ve irtibat numaraları EK içerisinde sunulmuştur.

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X