e-bülten üyeliği

Üyelik Tercihiniz (Birden Fazla Tercih Yapabilirsiniz)*


Loading

HUKD – Duyuru 8 Şubat 2021

Şubat 8, 2021
Gorsel-Template-1-1200x675.jpg

Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği’nin 8 Şubat 2021 tarihli duyuruları aşağıda yer almaktadır.

1- Serbest Bölgelerde FOB Oran Değişikliği ile ilgili bilgilendirmeyi aşağıda dikkatlerinize arz ederiz.

Vergi Sirküleri 2021/028
Serbest Bölgelerde Oran Değişikliği

06.02.2021 tarih ve 31387 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3516 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Serbest Bölgeler Kanunu’nda yer alan FOB bedelinin en az %85’i olarak belirlenmiş olan yurt dışına ihraç oranının, 2020 yılı için %80 olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

Hatırlanacağı üzere bahse konu Kanun’un geçici 3 üncü maddesi şu şekildedir; “Bu bölgelerde üretilen ürünlerin FOB bedelinin en az %85’ini yurt dışına ihraç eden mükelleflerin istihdam ettikleri personele ödedikleri ücretler üzerinden asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra hesaplanan gelir vergisi, verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden indirilmek suretiyle terkin edilir. Bu oranı %50’ye kadar indirmeye ve kanuni seviyesine kadar yükseltmeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.”

Cumhurbaşkanı 3516 sayılı Kararı ile söz konusu Kanun hükmünde yer alan yetkisini kullanarak, 2020 yılı için bahse konu oranın %80 olarak uygulanmasına karar vermiştir.

3516 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nı indirmek için buraya tıklayınız.

Saygılarımızla,
CONSULTA Vergi

2- Aşağıda her yıl gerçekleştirilen “AB Endüstri Günleri” etkinliği bilgisi sizlerle paylaşılmaktadır. 23-26 Şubat tarihleri arasında çevrimiçi ortamlarda gerçekleştirilecek olan etkinliğin programı ve kayıt bilgisi aşağıda sizlerin dikkatine arz edilmektedir.

AB Endüstri Günleri, 23-26 Şubat 2021

AB Endüstri Günleri, Avrupa’nın endüstri ile ilgili en önemli yıllık etkinliğidir. Bu etkinlik, endüstriyel zorlukları tartışmak ve çok çeşitli ortaklarla, kapsamlı bir diyalog içinde fırsatları ve politika önlemlerini birlikte geliştirmek için ana platform olarak hizmet etmektedir.

Ayrıca, Avrupa endüstrisinin istihdam, büyüme ve yenilik sunmasını sağlamak için Avrupa düzeyindeki, ulusal, bölgesel ve yerel düzeydeki politikaların birlikte çalışmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Bu yılki etkinlik, 23-26 Şubat 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

Etkinlik gündemi için lütfen tıklayınız.

Etkinlikle ilgili detaylı bilgi almak ve etkinliğe kayıt olmak için lütfen tıklayınız.

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X