HUKD Duyurusu 26 Ocak 2018

Ocak 26, 2018
Gorsel-Template-1-1200x675.jpg

1.DEİK – T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Brezilya, Uruguay, Venezuela resmi ziyareti kapsamında İş Forumları, 5-10 Şubat 2018 / Brazilya-Montevideo- Karakas

DEİK tarafından iletilen eposta aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.

“Sayın Yetkili,

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 5-10 Şubat 2018 tarihleri arasında Brezilya, Uruguay ve Venezuela’ya yapacağı resmi ziyaretler kapsamında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından, ilgili ülkelerin Devlet Başkanları, Bakanları ve üst düzey yetkililerinin katılımlarıyla onurlandıracağı İş Forumları düzenlenecektir.

Brezilya, dünyanın 8. büyük ekonomisidir. Latin Amerika bölgesindeki en büyük ve ürün çeşitliliği en fazla olan sanayi merkezidir. Brezilya, tarım ürünleri (kahve, soya, şekerkamışı, kakao, pirinç, mısır, portakal, pamuk, buğday, tütün), hayvancılık ve orman ürünleri, deri ve ayakkabı imalatı, mineral ve metal ürünlerinde (demir-çelik ve alüminyum) dünya çapında karşılaştırmalı üstünlüğe sahiptir. Brezilya, inşaat ve altyapı sektörlerinde ciddi bir potansiyel barındırmaktadır. Önümüzdeki yıllarda, gerçekleştirilmesi planlanan projelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uruguay, Güney Amerika’da ekonomik ve siyasal olarak en dengeli ülkelerden biridir. Yaklaşık 58 milyar Dolarlık GSYİH ile görece küçük bir ekonomiye sahip olan Uruguay, MERCOSUR ülkeleri arasında küresel krizden en az etkilenen ülkelerden biridir. MERCOSUR-Türkiye STA’sının yürürlüğe girmesi halinde karşılıklı ticaretin geliştirilmesi için önemli fırsatlar sağlanacaktır. Uruguay’a ihracatımızda; demir çelik, elektrik kontrol panoları, binek araçlar, traktörler, çeşitli makine ve cihazlar, beyaz eşya, elektrikli ev aletleri ilk sıralarda yer almaktadır. Bölge ülkelerindeki sektörel dağılımlar karşılaştırıldığında, turizm ve bankacılık başta olmak üzere hizmet sektörü, Uruguay ekonomisi içerisinde oldukça büyük bir paya sahiptir.

Venezuela ekonomisinde başta petrol olmak üzere, doğal kaynaklar büyük önem taşımaktadır. Ülke, dünyanın en büyük petrol rezervine sahip olup; en büyük 10 petrol üreticisi arasındadır. OPEC istatistiklerine göre, toplam dünya ham petrol rezervlerinin 296,5 milyar varillik kısmına sahip olan Venezuela, OPEC rezervlerinin %25’ine, toplam dünya rezervlerinin ise %20’sine sahiptir. GSMH’nın %30’u, ihracat gelirlerinin 95’i ve kamu gelirlerinin %56’sı petrol sektöründen kaynaklanmaktadır. Neredeyse diğer tüm ürünleri ithal eden Venezuela’da ihracatçılarımız için büyük fırsatlar yer almakta olup, takas usulü ticaret fırsatları bulunmaktadır.

Söz konusu ziyarete katılmak isteyen katılımcılar, https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/574/10185  adresinde yer alan ön kayıt formunu eksiksiz doldurarak, 31 Ocak Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK’e iletmeleri rica olunur.

Ek: Katılım Koşulları”

*****

2.TİM – İhracatçılarımıza İngilizce Konuşma Becerisi için Özel Fırsat

TİM tarafından iletilen eposta aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.

“İngilizce konuşma becerilerinizi anadili İngilizce olan bir eğitmenle birebir pratik yaparak geliştirmeye ne dersiniz?

Online İngilizce Konuşma Pratiği Programı English Ninjas’ın TİM üyesi ihracatçılara özel sunduğu avantajlı paketler ile anadili İngilizce olan eğitmenler ile canlı olarak görüntülü veya sesli görüşmeler yapılmasını sağlayan online platformdan yararlanabilirsiniz.

Türkiye İhracatçılar Meclisi üyeleri anlaşma çerçevesinde üç aylık üyeliklerde %50 İNDİRİM hakkı kazanacak. İndirimli fiyatlardan faydalanmak için Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne özel hazırlanan, bu linkteki kayıt sayfasından hemen üye olabilirsiniz. Kurumsal çözümler hakkında detaylı bilgi için help@englishninjas.com adresine mail atabilirsiniz.

Kullanıcılar English Ninjas iOS & Android mobil uygulamaları ile veya English Ninjas web sitesi üzerinden online bir eğitmen ile canlı bağlantı kurabilir ve sesli/görüntülü görüşme yapabilirler.”

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X