e-bülten üyeliği

Üyelik Tercihiniz (Birden Fazla Tercih Yapabilirsiniz)*


Loading

İngiltere Pazarı ve Serbest Ticaret Anlaşması

Şubat 23, 2021
Sunu1-6-1200x675.jpg

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 9 Mart 2021 tarihinde düzenlenen “İngiltere Pazarı ve Serbest Ticaret Anlaşmasının Sağladığı Avantajlar” online etkinliği hakkındaki bilgiler aşağıda yer almaktadır.

İNGİLTERE PAZARI VE SERBEST TİCARET
ANLAŞMASININ SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

9 Mart 2021, Salı (Online Etkinlik) 

Avrupa Birliği ile arasındaki yaklaşık 50 yıldır süren tarihi birlikteliği, Brexit sonrası geçiş sürecindeki anlaşmayla geçtiğimiz yılın sonunda nihayete eren ve birlikten ayrılan Birleşik Krallık, dünyada Kovid 19 salgınından ekonomisi en olumsuz etkilen ülkelerden biri olsa da hala 2.64 trilyon dolar ile dünyanın 5. büyük ekonomisidir. Geleneksel olarak ülkemizin çok önemli bir ticaret ortağı olan Birleşik Krallık, Türkiye’nin dış ticaretinde fazla verdiği ülkelerden biridir. 2020 verilerine 11,2 milyar dolar ile ülkemizin en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke konumunda olan Birleşik Krallık ile toplamda 17,5 milyar dolarlık ticaret hacmimiz bulunmaktadır. Ayrıca ülkemizin, geçtiğimiz yılın son günlerinde Birleşik Krallık ile imzalamış olduğu serbest ticaret anlaşması, ikili ekonomik ilişkilere yeni bir boyut kazandırmıştır. 1 Ocak 2021 itibarıyla yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmasıyla birlikte daha önce Gümrük Birliği’nin her iki ülkeye sağladığı kazanımlar muhafaza edileceği gibi ayrıca iki ülke arasındaki ticarette ortaya çıkması muhtemel mali kayıpların da önüne geçilmiş olacak.

Bu kapsamda,  İngiltere pazarı ve yakın zamanda imzalanmış olan serbest ticaret anlaşması hakkında firmalarımızı bilgilendirmek üzere, 9 Mart 2021 Salı Günü 14:30 – 17:00 saatleri arasında, Zoom uygulaması üzerinden “İngiltere Pazarı ve Serbest Ticaret Anlaşmasının Sağladığı Avantajlar” konulu bir seminer düzenlenecektir.

Seminerde üyelerimize, İngiltere’nin ekonomik durumu, dış ticareti, pazar yapısı, yatırım ve iş fırsatları, iş kültüründe dikkat edilmesi gereken konular ve Türk firmalarının bu ülkedeki deneyimleri aktarılacaktır. Seminer kapsamında ayrıca İngiltere ile imzalanmış olan serbest ticaret anlaşması ve ikili ekonomik ilişkilere etkileri de ele alınacaktır.

Etkinliğin detaylarını öğrenmek ve kayıt yaptırmak için lütfen tıklayınız.

Zoom linkleri etkinlikten 1 gün önce kayıt esnasında kullanılan e-posta adreslerine gönderilecektir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

İstanbul Sanayi Odası
AB ve Uluslararası İlişkiler Şubesi

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X