e-bülten üyeliği

Üyelik Tercihiniz (Birden Fazla Tercih Yapabilirsiniz)*


Loading

Korona Virüse Karşı Tek Kullanımlık Malzeme

Mart 31, 2020
Gorsel-Template-23-1200x675.jpg

Dünya genelinde hızla yayılarak insan sağlığını ciddi biçimde tehdit eden Korona Virüs (COVID-19) salgınına karşın etkin tedbirleri içeren çalışmalar ivedilikle sürdürülmektedir. Bu kritik dönemde hem halk sağlığının güvene alınması, hem de ekonominin çarklarının durmaması oldukça önem arz etmektedir.

Bu çerçevede, kamu tarafından açıklanan ve alınması elzem olan tedbirler kapsamında; fabrika, ofis, hastane, huzurevi, askeri kışlalar gibi tüm sosyal grup ortamı içeren yerlerde toplu yenilen yemeklerde; metal veya porselen tabak/tabldot kapları, kaşık, çatal, bıçak, su bardağı gibi gereçlerin tekrar tekrar kullanımı ve temizliği ciddi bir sağlık güvenliği açığı oluşturmaya müsait olduğu ve bu konuda bazı tedbirlerin ivedilikle uygulamaya konması gerektiği bildirilmiştir.

Buna göre; 27.03.2020 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan Yeni Koronavirüs Salgını Kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonellerinin İş Yerlerinde Aldıracağı Tedbirler Kılavuzu” iş güvenliği uzmanları, iş yeri hekimleri ve hemşireleri tarafından ivedilikle uygulamaya konulmak üzere dağıtılmıştır.

Kılavuzda, iş yerlerindeki yemekhaneler ve dinlenme alanları ile ilgili dikkate alınması gereken önlemler ise şu şekilde sıralanmıştır:

– Yemekhane ve dinlenme alanlarında sosyal mesafe ve hijyen kuralları göz önünde bulundurularak, sıra ve masa düzeni uygun şekilde ayarlanmalı.

– Mümkünse, yemekler ve içecekler tek kullanımlık kumanya şeklinde dağıtılmalı.

– Baharat, kürdan, tuz, kaşık, çatal, bıçak, bardak gibi malzemelerin tek kullanımlık olacak şekilde sunumu sağlanmalıdır.

Tüm bu tedbirler kapsamında Türkiye Plastik Sektörümüz, Avrupa’nın ikinci büyük tek kullanımlık plastik tabak, bardak, çatal, bıçak, gıda kapları üreticisi olarak Bakanlığımızla temas içerisinde bu konuda herhangi bir tedarik sıkışıklığı yaratmayacak şekilde üretimini ara vermeksizin sürdürmektedir.

Aşağıda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi sayfasında linki verilmiş olan kılavuzda, korona virüse karşı hijyene uyulması noktasındaki kurallar yer almakta olup, bu konuda sizlerin de hassasiyetinizi rica eder, sağlıklı günler dileriz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yayınladığı Kılavuzu incelemek için lütfen tıklayınız.

Saygılarımızla,

Ertan GÜNEŞ
Genel Sekreter


Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı

Halkalı Cad. Tez-İş İş Mrk. No:132/1 Kat:4 34295 Sefaköy / İstanbul
Tel.: +90 212 425 13 13 / 3 Hat       Faks: +90 212 624 49 26

E-mail: pagev@pagev.org.tr  Web: www.pagev.org

PAGEV’in üye olduğu kuruluşlar;

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X