e-bülten üyeliği

Üyelik Tercihiniz (Birden Fazla Tercih Yapabilirsiniz)*


Loading

Montreal Protokolü ve Kigali Değişiklikleri

Nisan 14, 2019
Gorsel-Template1-1200x675.jpg
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan iletilen görüş istemini aşağıda bilgilerinize sunarım. Varsa görüş ve değerlendirmelerinizi 12 Nisan Cuma günü saat 16.00’ya  kadar damla.saglam@sanayi.gov.tr  betul.konakli@sanayi.gov.tr ve eda.guneysu@tobb.org.tr; adreslerine göndermenizden memnuniyet duyulacaktır.
 
“Ozon Tabakasının Korunmasına Dair Viyana Sözleşmesi” kapsamında ozon tabakasını incelten maddelerin kullanımının ve üretiminin kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla “Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokolü” 1987’de kabul edilmiştir. Protokolde öngörülen azaltım taaahhütleri zaman içerisinde daha ileriye götürülerek çeşitli güncellemelerle (1990, 1992, 1997, 1999 ve 2016) yeni maddelerin denetim altına alınması ve ek önlemlerin anlaşmaya dahil edilmesi sağlanmıştır.
 
Konuyla ilgili olarak 2016 yılında gerçekleştirilen Kigali Değişiklikleri isimli güncelleme ile hidroflorokarbonlar da dahil olmak üzere Protokolde değişiklikler yapılmıştır.
 
Hidroflorokarbonların protokole eklenmesinin nedeni, ozon tabakasına zarar vermedikleri halde iklim değişikliğine olumsuz etkilerinin bulunmasıdır.
 
Kigali değişiklikleri özellikle;
·         Araç kliması
·         Klimalar (Küçük ve orta ölçekli tekli split klima, Büyük boyutlu çoklu split, VRF ve montaja hazır klima, Klima su soğutucuları vb.)
·         Ev tipi buzdolapları ve dondurucular,
·         Büyük Merkezi soğutma sistemleri,
·         Yoğuşma üniteleri
·         Küçük Kapalı Devre Soğutma Sistemleri
·         Endüstriyel Soğutma
·         Taşımacılığa yönelik soğutma
·         Aerosoller (TeknikTıbbi vb.) ve
·         Yalıtım Köpükleri (Poliüretan (PU) türü yalıtım köpüğü, Haddelenmiş polistiren (XPS) yalıtım köpüğü vb.)
Üretimlerini etkilemektedir.
 
Ülkemiz bahse konu protokole 1991 yılında taraf olarak günümüze kadar olan bütün güncellemeleri de onaylamıştır.
 
Ülkemiz protokol çerçevesinde gelişmekte olan ülkelerin bulunduğu A5 ülkeleri kategorisinde olup Kigali Değişikliğini onayladığı takdirde hidroflorokarbon kullanımını azaltmak durumunda olacaktır.
 
Bu bağlamda ülkemiz menfaati için en doğru kararı alabilmek amacıyla ilgili sektörlerimizin Kigali Değişikliğine uyum sağlanması hususunda görüşlerinin 12 Nisan cuma günü saat 16.00’ya kadar damla.saglam@sanayi.gov.tr  betul.konakli@sanayi.gov.tr ve eda.guneysu@tobb.org.trelektronik posta adreslerine iletilmesi hususunda gereğini arz ederim.
 
Not: Konu ile ilgili özet bilgiye http://www.unep.fr/ozonaction/information/mmcfiles/7876-e-Kigali_FS01_Introduction.pdf adresinden ulaşılabilmektedir.

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X