e-bülten üyeliği

Üyelik Tercihiniz (Birden Fazla Tercih Yapabilirsiniz)*


Loading

Plastik Atık Yönetimi Hakkında

Aralık 9, 2019
Gorsel-Template1-1200x675.jpg

Atık ithalatı uygulamalarına yönelik düzenlemelerin müzakere edilmesi amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ev sahipliğinde özel sektör ve kamu kurumu temsilcileriyle ilgili toplantılar düzenlenmiştir. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi S. Selim Kandemir, TOBB Türkiye Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi Başkanı Yavuz Eroğlu, ilgili bürokratlar ve ilgili sektör temsilcileriyle gerçekleşen toplantılarda atık yönetimine ilişkin uzlaşma sağlanmıştır.

Bu minvalde TOBB Türkiye Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisimizin de destek verdiği 14. PAGEV Türk Plastik Endüstrisi Kongresi 3 Aralık 2019 tarihinde “İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Perspektifinden Geri Dönüşüm” konusuyla gerçekleştirilmiştir.

Kongrede geri dönüşüm hususu detaylarıyla ele alınmış ve Sıfır Atık uygulamasının yaygınlaştırılmasının gerekliliği belirtilerek sanayimizin ihtiyaçlarının sürdürülebilir bir şekilde karşılanmasının önemi üzerinde durulmuştur. Kongrede ayrıca “Plastiğin doğada yeri yok, hayatımızda yeri çok “ sloglanıyla aşağıda izleyebileceğiniz reklam filminin lansmanı gerçekleştirilmiştir.

Bilgilerinize sunarız.

“PLASTİĞİN DOĞADA YERİ YOK, HAYATIMIZDA YERİ ÇOK”

KAMPANYAMIZ TÜM TV VE RADYOLARDA

PAGEV, plastik sektöründe ezberleri bozacak bir kampanyayı hayata geçiriyor. “Plastiğin doğada yeri yok, hayatımızda yeri çok” sloganıyla kamuoyunu plastikler ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirilecek kampanya basın toplantısında tanıtıldı 

PAGEV’in plastiklerin hayatımızdaki yerine vurgu yapan ve bilinçli tüketim ile geri dönüşüm konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeye yönelik kampanyası “Plastiğin doğada yeri yok, hayatımızda yeri çok” sloganıyla yürütülecek. PAGEV bu kampanyayla 7’den 70’e herkesi geri dönüşüm zincirinin bir parçası olmaya davet ediyor.

PAGEV için Manajans J. Walter Thompson tarafından hazırlanan kampanya şu sıralar oldukça yoğun olarak gündemde olan plastik atık konusunu gerçekçi bir dil ve yeni bir bakış açısı ile ortaya koyuyor. Kampanyada dünyanın atık sorununu tek bir malzemeyi sorumlu tutarak çözmenin mümkün olmadığının altı çiziliyor.

“Plastiğin Doğada Yeri Yok, Hayatımızda Yeri Çok” Reklam Filmi

PAGEV tüketiciyi bilinçlendirecek

Hayat kurtaran ambulansta, serumda, can taşıyan kaplarda, çocuğumuzu koruyan kemerde, suyu taşıyan hortumda, boruda, boyada, ayakkabıda, daha iyi yaşamamızı sağlayan hemen her şeyde plastik var. PAGEV de bu gerçekten hareketle plastiklerin düşmanımız olmadığını ve geri dönüştürmemiz gerektiğini söylüyor. PAGEV, geri dönüşüm kampanyası radyo, televizyon ve bilgi spotlarıyla tüketiciye ulaşacak.

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu toplantıda bilinçli tüketim ve geri dönüşüm seferberliği başlattıklarını belirterek amaçları konusunda şunları söyledi: “Toplum olarak amacımızın sıfır atık olması ve dönüştürülebilen her malzemenin yine doğaya en az yükü oluşturacak biçimde dönüştürülebilmesini yüreklendirmek gerekirken bugün tüm çevresel sorunları neredeyse sadece plastiğe bağlamış bir gündemle karşı karşıyayız. Oysa plastik geçtiğimiz yüzyıla kadar medeniyetin, insani ve teknolojik kazanımların ulaşamadığı yerlere ve sınıflara bu imkânları götürmüş, kolektif zenginliğin demokratikleşmesini sağlamış mucize bir malzeme. Bunu unutuyoruz. Sağlık ve güvenlik teknolojilerindeki yeri doldurulamaz kullanımını, temiz suyu taşıma oranını, günlük hayatımızdaki yerini, kolay dönüştürülebilir oluşunu unutup denizde yüzen şişe ve torbaları anımsıyoruz sadece. Ama o torbalar ve şişeler kendi kendine mi oralara gitti? Bunu da belki yeterince düşünmüyoruz. İşte biz bunları düşündürmeyi, plastiği olması gereken yere oturtmayı ve dönüştürmeyi insanların aklına sokmayı hedefliyoruz. Çünkü evet plastiğin doğada yeri yok ama hayatımızda yeri, işi çok! Geri Dönüştürelim.”

Bilinçsiz tüketim ve sorumsuz davranışları eğitimle düzeltmeliyiz!

Plastik sanayinin çevrenin korunması ve geri dönüşüm noktasında önemli çalışmalar yürüttüğünü belirten Yavuz Eroğlu; “Plastikler düşmanımız değil. Plastikleri yasaklamak ve hayatımıza kattığı tüm iyi şeylerden yoksun kalmak, doğaya çöp atanları ve bilinçsiz tüketimi durdurmaz. Çözüm ise sorumlu ve bilinçli vatandaşlık için farkındalık yaratmak, geri dönüşüm seferberliği başlatmak. Plastik sektörü olarak yaşamın pek çok yerinde hayatımızı kolaylaştıran ve konfor katan bu muhteşem malzemenin bilinçsiz tüketim ve sorumsuz davranışlarla piknik alanlarına, denizlere kısacası doğaya atılmasını istemiyoruz, plastikler bunun için üretilmiyor. Atık malzemelere baktığımızda geri dönüştürülebilir her ürünün altın değerinde olduğunu görüyoruz. Kesinlikle atıkların doğada yeri yok, yeniden kullanamayacağımız tüm ürünleri geri dönüştürerek ekonomiye kazandırmalıyız.” diye konuştu.

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu Kampanya Açılış Konuşması

“Plastiğin Doğada Yeri Yok, Hayatımızda Yeri Çok” Reklam Filmi

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X