e-bülten üyeliği

Üyelik Tercihiniz (Birden Fazla Tercih Yapabilirsiniz)*


Loading

Sentetik Gazların Oksijen ile Yanması

Temmuz 9, 2019
Gorsel-Template1-1200x675.jpg

Erciyes Üniversitesi’nin normal şartlarda hava ile yanan sentetik gazların oksijen ile yanmasına yönelik geliştirdiği bir projesi bulunmaktadır. Aşağıda detayları yer alan proje ile ilgilenen ve alıcı olma potansiyeli yüksek firmalarımızın 10 Temmuz Çarşamba gününe kadar  (esma.mirmahmutogullari@tobb.org.tr, 0312 218 24 95) iletişime geçmesini diler saygılar sunarım.

Sentetik gaz yakıtların doğrudan oksijenli yanması esnasında yanma kararsızlıkları ve emisyon değerleri üzerine bir proje. Günümüzde sanayiciler tarafından enerji üretimi amaçlı gaz yakıtlar kullanılmaktadır. Özellikle termik santraller ve diğer işletmelerde doğal gazlı kazanlar bulunmaktadır. Dünyada ise yenilebilir kaynaklarda elde edilen sentez gazlarının kullanımı yaygınlaştırılmak istenmektedir ve bu gazlarla çalışan Termik santraller de mevcuttur. 

Biz bu gazların kullanımı ile beraber normal şartlar altında hava ile  yapılan yanma işlemini doğrudan oksijen ile yapmak istemekteyiz. Özellikle avrupa birliğe bu konuya çok önem veriyor ve bununla ilgili alt komisyonları mevcut. Hava içerisinde bulunan azot sisteme sokulmadan saf oksijen ile yanma gerçekleştiği zaman hem verimliliği artırıcı özelliği var hem de sıfır emisyona erişilme durumu var. Bu yüzden avrupa ülkelerinde oksiyanma dediğimiz bu sürece geçiş desteklenmektedir. Aşağıda konu ile alakalı Avrupa birliği sayfasını sunuyorum. Oksiyanma ardından tek emisyon olarak kalacak olan Karbondioksiti de yakalama ve depolama projeleri çalışılmaktadır.

Bizler de Avrupa’da destek gören bu projenin oksiyanma kısmını Türkiyede yapmak istemekteyiz ve bu konuda Tübitak 1005 projesi yazdık. Sizden talebimiz projenin kabul olması yahut yeni projeler yazılarak AB projesine dönüştürülebilmesi için konu üzerine çalışan bir sanayi ortağı ile bizi tanıştırmanız. Tübitak uzmanları ile yaptığımız görüşmede projenin güzel olduğu fakat alıcısının daha net olarak ortaya çıkarılması gerektiği bize iletildi, bu yüzden sizden alıcı olma potansiyeli olan şirketlerle irtibat talep ediyoruz.

Saygılarımla.

Öğr. Gör. Buğrahan ALABAŞ

Makine Yüksek Mühendisi

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X