Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Tarla-Sanayi Buluşması (19 KASIM 2019 – Ankara)

Kasım 4, 2019
Gorsel-Template1-1200x675.jpg

Ülkemizin ilk ulusal hızlandırıcı tabanlı araştırma altyapısı olan Elektron Hızlandırıcısı ve Işınım Tesisi (TARLA, https://tarla.org.tr/), bünyesinde üretilen yüksek akım ve enerjili elektron demeti ve bu demetle üretilen ikincil ışınımlar ile ülkemizin ve bölgemizin ilk hızlandırıcıya dayalı araştırma altyapısı olma yolunda kurulumu devam eden bir tesistir.

Ülke ve bölgenin akademik ve sanayi kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla kurulmakta olan TARLA’da hızlandırıcıdan elde edilecek ikincil demetlerin uygulama istasyonları tasarım aşamasındadır ve bu istasyonların akademik çalışmaların yanı sıra endüstriyel uygulamalara da elverişli olarak yapılandırılması hedeflenmektedir.

2020 yılından başlayarak kademeli olarak çalışır hale gelmesi amaçlanan TARLA Türkiye’nin ileri araştırma alanında dünya haritasında yer almasını sağlayacaktır. Tesisin bünyesinde barındıracağı disiplinler arası ileri teknolojik araştırma olanaklarına erişim ve uluslararası diğer merkezlerle olan network içinde yer almak akademisyenlerimizin ve sanayicimizin kazanım elde etmesi açısından önem arz etmektedir.

Kurulumu devam eden ve referans değeri oldukça yüksek olan tesisin çok sayıdaki donanımı halen temin aşamasında olup, yaklaşık 100 MTL bütçe öngörülen orta-yüksek ve yüksek teknolojik makine teçhizat, yazılım ve donanımların birçoğunun yerli firmalarımızdan temin edilmesi hedeflenmektedir.

Bu kapsamda 19-Kasım-2019 SALI günü, tesisin ihtiyaç duyduğu ve yerli olarak imal edilebilecek ürünlerin anlatılacağı, tesisin özellikle ileri mühendislik altyapısından özel sektörün nasıl faydalanacağı konuları hakkında bilgi alışverişinin yapılacağı bir günlük çalıştay amaçlanmaktadır.  Çalıştaya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn. M.Fatih Kacır ile birlikte ülkemizin önde gelen kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticilerinin de katılımı da beklenmektedir.

Çalıştay ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdan ulaşılabilmektedir.

Bilgilerinize sunarım.

Tarih:

19.KASIM.2019 Salı

Yer:

Ankara University Institute of Accelerator Technologies – Engin Arık Meeting Room

Gölbaşı, ANKARA

https://goo.gl/maps/6HYd5doLcw6oDw8CA

Çalıştay Ana Sayfa:

https://indico.tarla.org.tr/event/99/overview

Çalıştay Program:

https://indico.tarla.org.tr/event/99/timetable/#20191119

Çalıştay KAYIT SAYFASI:

https://indico.tarla.org.tr/event/99/registrations/13/

TARLA Bilgi Notu ve
Davet Mektubu:

Lütfen TIKLAYINIZ

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X