Ticari Faaliyet Korkulara Feda Edilmemeli

Mart 23, 2020
Gorsel-Template-1-1200x675.jpg

Sayın Sektör Mensuplarımız,

Bildiğiniz üzere, Ekonomik İstikrar Kalkanı adı altında Corona virüse karşı alınan önlemler geçtiğimiz günlerde açıklanmış bulunmakta. Bu paket kapsamında virüsün yayılması amacıyla alınan önlemlerin yanı sıra ekonomimizin de bu dönemden en az zararla ayrılması azami önem arz etmektedir.
Toplum olarak bu dönemde hijyen kriterleri sebebiyle ön plana çıkan tek kullanımlık plastik ürünlerden başlayarak pek çok medikal ürünün de plastik olduğu gerçeği ile yüzleşerek plastiğin hayatımızdaki öneminin de bir kez daha farkına varmış olduk. Bu kapsamda ekonomik aktivitenin durdurulmaması adına, bilimsel gerçekliği bulunmayan söylemlere karşı kamu otoritelerine ve halkımıza gerekli açıklamaları sunuyor olmamız bu hassas dönemi en az zararla atlatmamızı sağlayacaktır. Plastik hammadde ve kullanılmış atık ithalatının durdurulması gibi bilimsel temellere dayanmayan açıklamaların gündemde yer alması üzerine konu üzerine görüşlerimizi gerek kamuoyu gerek kamu otoritelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla paylaşmış bulunmaktayız. Diğer kaynaklar dahil edilmeden plastik özelinde bir önlem talep edilmesi akıllarda ne yazık ki soru işaretleri doğurmaktadır.
Bu sebeple bilimsel verilere dayanmayan iddialarla korku ortamı yaratmak isteyenlere itibar edilmemesi gerektiğinin altını çizerek geri dönüşüm sektörü başta olmak üzere sektörlerin hammadde erişimini kısıtlamanın bu mücadele sürecinde ekonomimiz yararına olmayacağı kanısındayız. Bu doğrultuda yayınlamış olduğumuz; Basın bültenimize buradan, Basın bültenimizin yansımalarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Selçuk GÜLSÜN
Yönetim Kurulu BaşkanıPAGDER Plastik Sanayicileri Derneği | PAGDER Turkish Plastics Industrialists’ Association

Tel: 444 20 85 | +90 216 629 29 14 | Faks: +90 216 629 22 35
Varyap Meridian A Blok No:406, Ataşehir-Istanbul / Turkey 

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X