Turkchem.Net Haber Bülteni

Nisan 22, 2020
Sunu1-5-1200x675.jpg

Turkchem.Net sitesinin 21 Nisan 2020 tarihli haftalık haber bülteni aşağıda yer almaktadır.

 
21 Nisan 2020

Haberler

Sektörden

Dünyadan

Market/Rapor

İş Dünyası/
Kariyer

Etkinlikler

Yazarlar

  HABERLER

Koronavirüs ile İlgili Kanun Teklifi Yasalaştı

Koronavirüsün ekonomiye olan olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla hazırlanan önlem paketi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Böylece 3 ay süreyle işten çıkarmalar yasaklandı, fahiş fiyat ve stokçuluk yapanlara ciddi yaptırımlar getirildi. Koronavirüsün etkilerine karşı önlemler alınmaya devam ediliyor. Meclisten geçerek yasallaşan önlem paketi kapsamında temel gıda ürünleri, sağlık ürünleri ve ihtiyaç malzemelerinde yani kısacası salgın döneminde en çok ihtiyacımız olan ürünlere karşı fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapanlara 500 bin TL’ye varan cezai yaptırımlar uygulanacak.

Devamını Oku

İKMİB Sağlık Çalışanlarına 110 bin Siperli Maske Teslim Etti

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), sağlık çalışanlarına yönelik desteğine devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde TİM adına 100 bin litre dezenfektan teslimatı yapan İKMİB, koronavirüsle mücadelede sağlık çalışanlarının siperli maske ihtiyacını karşılamak üzere harekete geçti. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizde de etkisini göstermesiyle yüksek risk altında kalan sağlık çalışanlarının yüz koruyucu sağlık siperi ihtiyacının hızla arttığını söyleyen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İKMİB olarak “Önce Sağlık” anlayışıyla hareket ediyoruz.

Devamını Oku

Inkmaker Group, Tek Yetkili Distribütörlüğü için Odak Kimya ile İmza Atacak

Türkiye Cumhuriyeti’nin Ulusal Egemenliği’nin 100. yılını kutlamaya hazırlandığımız günlerde Inkmaker Group, Odak Kimya’yı tüm sektörlerde tek yetkili distribütörü olarak kabul etti. Inkmaker Group Ticari Direktörü Gianluca Incerti ile distribütörlük sözleşmesi 23 Nisan 2020’de sosyal mesafe kurallarına uygun olarak, Odak Kimya Kurucu ve Genel Müdürü Ayla Çuhadaroğlu ile elektronik ortamda imzalanacak. İş birliğine dair görüşlerini aktaran Ayla Çuhadaroğlu: “Türkiye’deki tek temsilci olarak belirlenmekten dolayı çok memnunuz. Bu, her iki taraf için de büyük avantaj taşıyor.

Devamını Oku

Polisan Kansai Boya’da Bayrak Değişimi

20 Nisan 2020 tarihi itibariyle, Polisan Kansai Boya’nın Genel Müdürlük görevine Mehmet Hacıkamiloğlu atandı. 1969 yılında Ankara’da doğan Mehmet Hacıkamiloğlu, Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Kariyeri boyunca birçok önemli pozisyonda görev alan Hacıkamiloğlu, 2016 – 2018 yılları arasında Sabancı Holding Çimento Grup Başkanlığı görevini yürütmüştü.

Devamını Oku

  RÖPORTAJLAR

Dow Türkiye Ticari Lideri Levent Atmaca ile Söyleşi

Dow Türkiye’nin Poliüretan Sistemleri Ticari Lideri Sayın Levent Atmaca ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Dow Türkiye’nin Türkiye pazarındaki çalışmalarına değindik.

Devamını Oku

BU Endüstriyel Kimya Kurucusu Bayraktar Yılmaz ile Söyleşi

BU Endüstriyel Kimya Kurucusu ve Genel Koordinatörü Sayın Bayraktar Yılmaz ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide Bu Endüstriyel Kimya’nın çalışmaları ve hedefleri hakkında konuştuk.

Devamını Oku

Uzman Psikolog Dr. Sinem Durusal ile Röportaj

Uzman Psikolog Sayın Dr. Sinem Durusal ile Koronavirüs salgınının insan psikolojisi üzerindeki etkilerine ve bu süreci psikolojik olarak nasıl atlatmamız gerektiği ile ilgili keyifli bir röportaj

Devamını Oku

  AKADEMİK MAKALELER

Virüs ve Bakterilere Karşı Etkili Nanoteknolojik Filtre Üretimi

Tutuculara yerleştirilen dokular FEI FEG QUANTA 450 SEM mikroskobu ile incelendi ve fotoğraflandı. Üretilen filtrelere ait nanoliflerin çaplarının ve boyutlarının incelenmesi sırasında, Alan Emisyon Tabancalı Taramalı Elektron Mikroskobu (FEGSEM) analizleri için x6000 kat oranında büyütülmüş görüntüler 10 kV potansiyelinde incelendi.

Devamını Oku

Alglerin Endüstriyel Ürünlerinden Biyo Epoksi Reçineler Üzerine Bir Mini Derleme

Özellikle temiz üretim anlamında düşünülürse su, enerji, madenler ve diğer doğal kaynaklara olan ihtiyaç, nüfus artışı yanında insanların yaşam standartlarındaki ve refah seviyesindeki gelişmelere bağlı olarak artış göstermektedir. Yoğun kaynak kullanımı; çok sayıdaki ekosistem hizmetini tüketmekte ve bozmakta…

Devamını Oku

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X