e-bülten

e-bülten üyeliği

 

Loading

2017 Kompozit Sanayicileri Derneği | Tüm hakları saklıdır

Türkiye’nin en Hızlı Gelişen 100 Firması

Ocak 10, 2019
Gorsel-Template1-1200x675.jpg

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğiyle Türkiye’nin en hızlı gelişen 100 firması yarışması düzenlenmektedir. Yarışmaya katılan firmalar, 2015 – 2017 dönemindeki brüt satış gelirlerindeki büyüme hızlarına göre değerlendirilecektir. Önceki yıllarda Türkiye 100 ve/veya Türkiye 25 listesine giren firmalar, bu yılki yarışmaya da başvuru yapabilirler. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Geçmiş yıllarda Türkiye 100 listesine giren firmalar: http://turkiye100.tobb.org.tr/?p=2219

Son başvuru tarihi: 31 Ocak 2019, Perşembe

Yarışmanın internet sitesi: http://turkiye100.tobb.org.tr/

Online başvuru sistemi: http://tr100basvuru.tobb.org.tr/

Kimler başvurabilir?

Aşağıdaki şartları sağlayan firmalar:

 • Şirket merkezi Türkiye’de olmak (Yurtdışı merkezli bir şirketin Türkiye şubesinin başvurusu kabul edilmemektedir. Ortakları arasında Türkiye dışındaki ülkelerin vatandaşları olan firmalar da başvurabilir.)
 • 31 Aralık 2014 ve öncesinde kurulmuş olmak
 • 2015 yılında en az 500 bin TL satış gelirine sahip olmak
 • 2017 yılında en az 1,5 milyon TL satış gelirine sahip olmak
 • 2015 – 2017 döneminde satış gelirlerini en az %10 oranında arttırmış olmak
 • Holdinglerin başvurusu kabul edilmez. Bir holdingin çatısı altındaki şirketler başvurabilir.
 • Halka açık firmalar başvuramaz. (Ancak, 31 Aralık 2017 tarihinden sonra halka açıldıysa başvuru yapabilir.)
 • Hisselerinin %51’inden fazlası halka açık başka bir şirkete ya da bir kamu şirketine ait olan şirketler başvuramaz.
 • Kamu ortaklığı olan firmalar başvuru yapamaz.
 • Kar amacı gütmeyen şirketlerin başvuruları geçerli sayılmaz.
 • Franchize işletmeler ile otomobil galeri, kuyumcular, dağıtım şirketleri, döviz şirketleri, bankalar ve elektrik, gaz, akaryakıt ve su sağlayıcıların başvuruları geçerli sayılmaz.
 • Tüm koşullar için: http://turkiye100.tobb.org.tr/?page_id=2103

Yarışmada başarılı olacak firmalara sunulacak imkânlar

İmkânlar Açıklama
Görünürlük ve Tanıtım TOBB ve TEPAV tarafından düzenlenen bir yarışmada başarısı tescillenen firmaların mevcut ve potansiyel müşterileri, yatırımcılar, tedarikçiler ve çalışanları nezdinde konumu güçlenecektir. Önceki yıllarda listeye giren şirketler, Türkiye 100 markasını tanıtım materyallerinde sıkça kullanılmaktadır. Yazılı ve görsel basında Türkiye 100 şirketleri hakkında çıkan haberler sayesinde, listedeki şirketlerin başarılarından ilgili tüm kesimler haberdar olmaktadır.
Çalışan Tatmini ve Yatırımcılar için Olumlu Geri Bildirim Türkiye 100 listesine girerek firmalar, çalışanların emeklerinin boşuna gitmediğini hissettirme imkanına kavuşmaktadır. Bir ekip olarak ortaya koydukları çaba sayesinde, çalışanı oldukları şirketi en hızlı büyüyenler listesine taşımak, çalışanlar açısından moral kaynağı olacaktır. Aynı şekilde firmalar başarılarını tescilleterek, yatırımcıların kendilerine duyduğu güveni de artırabileceklerdir.
Türkiye 100 Plaket Törenine katılım Listeye girmeye hak kazanan şirketler, plaketlerini TOBB Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun elinden alacaklardır. Şirketlere plaketleri üst düzey katılım ile gerçekleştirilecek Türkiye 100 Plaket Töreni’nde takdim edilecektir.

Başvuru süreci

 • Başvurular online sistem üzerinden yapılmaktadır.
 • Online form doldurulduktan sonra sisteme 2015, 2016 ve 2017 yılları brüt satış tutarlarını belgeleyen Kurumlar Vergisi Beyannamelerinin yüklenmesi gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Başvuru yapmadan önce Kimler başvurabilir? ve Sıkça Sorulan Sorular kısımlarnın incelenmesi tavsiye edilmektedir.
 • Önceki yıllarda Türkiye 100 ve/veya Türkiye 25 listesine giren firmalar, bu yılki yarışmaya da başvuru yapabilirler.
 • Halka açık firmalar, uygun başvuru sahibi değildir. (Ancak, 31 Aralık 2017 tarihinden sonra halka açıldıysa başvuru yapabilir.)
 • Başvuru yapmayı planlayan firmaların 2015-2017 dönemindeki büyüme hızının düşük olduğu veya negatif olduğu yıllar olsa dahi büyüme hızı ortalaması %10’un üzerinde ise başvuru yapabilirler.
 • Türkiye 100 listesinde yer almak için yapacağınız başvuru sırasında vereceğiniz tüm bilgiler 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) uyarınca korunacaktır. TOBB ve TEPAV’ın yetkilendirdiği değerlendirme kurulu dışında kimse bu bilgilere erişemeyecektir. Listede yer almaya hak kazanmanız durumunda hazırlanacak tanıtım dokümanlarında şirketinizin gelir aralığı yer alacaktır (500.000 TL – 1.000.000 TL; 1 – 5 milyon TL; 5 – 10  milyon TL gibi). Satış geliri artış hızı ise 2015 – 2017 döneminin ortalaması alınarak belirlenecektir. Yıllar itibariyle ciro ve büyüme hızı bilgileri saklı tutulacaktır. Bavuru yapan firmaların finansal bilgileri hiçbir şart ve koşul altında üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.

Daha fazla bilgi ve sorularınız için:

Ceyda Altunay Demir

Tel: (312) 292 55 86

e-posta: turkiye100@turkiye100.org