ABD CAM ELYAF PAZARI HAKKINDA

Şubat 20, 2020
Görsel-Template-12-1200x675.jpg
CompositesWorld Dergisinin Ocak-Şubat 2020 sayısında yayınlanan bir makalenin Türkçe çevirisi asağıda yer almaktadır.
ABD Cam Elyaf Pazarı
Çözülmeyen ABD/Çin ticaret anlasmazlıkları bağlamında, ABD kompozit sektöründe olumlu gelismeler devam ediyor ve özellikle rüzgar enerjisi, havacılık ve insaat sektörleri kaynaklı büyüme göstermeye devam ediyor. Genel olarak, ABD kompozit mamul pazarının 2019 yılında USD 26.7 milyar değerinde olduğu ve önümüzdeki bes yıl içinde %3,8 bilesik yıllık büyüme oranıyla (CAGR) büyüyeceği ve pazarın 2025 yılında USD 33,4 milyara ulasacağı öngörülüyor. Cam elyaf esaslı kompozitler pazara hakim olup, bunu karbon elyaf esaslı kompozitler izlemektedir.
ABD’de cam elyaf, 2019 yılında %1,7 oranında büyüyerek hacim olarak 2,6 milyar libreye (yaklasık 1,2 milyon ton) ve değer olarak da USD 2,2 milyara ulasan önemli bir takviye malzemesidir. ABD’nin cam elyaf talebinin 2025 yılına kadar %2,4 bilesik yıllık büyüme oranıyla 3 milyar libreye (yaklasık 1.4 milyon ton) ulasması beklenmektedir.
Owens Corning, Jushi, Nippon Electric Glass, CPIC ve Johns Manville, ABD’deki en büyük cam elyaf tedarikçilerinden bazıları. Cam elyaf sektörü oldukça konsolide olmus durumda ve ilk üç sirket değer olarak toplam üretimin %50’sinden fazlasını gerçeklestiriyor.
ABD’de cam elyafın ana tüketicileri ulasım (otomotiv dahil), insaat, boru ve tank segmentleridir. Bu segmentlerin toplam kullanım içindeki payı ise %69. Gelecekteki eğilimler, bu kilit sektörlerin ABD kompozit sektörü için önemli bir büyüme potansiyeli sunduğunu göstermektedir. Artan konut ve ticari insaatları, petrol ve gaz faaliyetlerinde sürekli büyüme ve su/atık su altyapısı ve hafif araçlara yönelik artan talebin bu pazarı yönlendirmesi beklenmektedir.
Otobüs, tur otobüsü, ticari araç ve otomobilden olusan ulasım pazarının önümüzdeki bes ila on yıl içinde ABD’nin en büyük pazarlarından biri olması bekleniyor. Kilit araç üreticileri, araçları hafiflestirmek ve yasal karbon emisyonu düsürme hedeflerini karsılamak için kompozit malzeme teknolojisine yatırım yapıyor.
İnsaat sektöründe, yaygın cam elyaf takviyeli polimer uygulamaları arasında paneller, banyolar ve dus kabinleri, kapılar ve pencereler bulunmaktadır. İnsaat sektörünün cam elyafı talebi, değer sevkiyatı açısından 2019 yılında %1,5’lik bir büyüme kaydetti. Büyümenin nedeni sürekli istihdam artısı, düsük mortgage oranları ve konut fiyatlarındaki enflasyonun yavaslamasıdır.
Kredi alma standartlarındaki hafifletmenin devam etmesi ve devlet ve yerel insaat tedbirlerinin artan fon desteği ABD insaat piyasasındaki diğer önemli faktörlerdir.
İklim değisikliği ve doğal felaketlerin (depremler ve kasırgalar gibi) ortaya çıkması nedeniyle, ABD altyapısının karsılastığı baslıca zorluklar kapsamlı arastırma çabaları ile ileri teknoloji ve malzemelerin daha fazla kullanılmasını gerekli kılmaktadır. Kompozitler, diğer malzemelerle insa edilen yapıların onarımı ve güçlendirilmesinde giderek daha fazla kullanılmaktadır.
Meksika Körfezi’ndeki Barry Kasırgası sırasında yasanan aksama ve petrol talebindeki yavas büyüme nedeniyle petrol ve gaz faaliyetleri azaldığı için boru ve tank pazarı 2019 yılında yatay seyretti. Cam elyaf takviyeli plastik (FRP) boru ve tanklar sadece petrol ve gaz uygulamalarında kullanılmıyor, bu borular aynı zamanda kimyasal, endüstriyel, su/atık su ve kanalizasyon uygulamalarında da büyük fırsatlar sunmaktadır. Amerika Birlesik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’na göre, su boru hatlarının %40’ından fazlası yasam kosulları için yetersiz ve düzeltilmeleri gerekiyor (eski boruların onarımı ve yeni boruların montajı), bu da talebi FRP borulara yönlendirecektir.
Arz ve talep açısından, küresel cam elyaf kapasitesi 2019 yılında 12,8 milyar libre (yaklasık 5,8 milyon ton) olarak gerçeklesmistir. Şu anda kapasite kullanım oranı %91 düzeyindedir. Lucintel, cam elyafı üreticileri yeni üretim kapasitesi ekledikçe cam elyaf üretiminde kapasite kullanım oranının 2020 yılında hafifçe yaklasık %90’a düseceğini tahmin ediyor.
Çesitli uygulamalarda artan cam elyaf talebini karsılamak için sirketler hem organik hem de inorganik olarak büyümeye çalısıyorlar. Jushi USA, 2019 yılında alkali içermeyen elyaf üretim hattını yıllık 96.000 ton kapasite ve toplam USD 350 milyon yatırımla faaliyete geçirirken, Nippon Electrical Glass 2017-2018 döneminde USD 550 milyon değerindeki kalan PPG ABD fiberglas operasyonlarını satın aldı.

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X