e-bülten üyeliği

Üyelik Tercihiniz (Birden Fazla Tercih Yapabilirsiniz)*


Loading

ARMAPLAST OĞUZELİ BİYOGAZ TESİSİ PROJESİ

Mart 7, 2019
Görsel-Template-3-1200x675.jpg
Armaplast, Gaziantep Büyüksehir Belediyesi Oğuzeli Merkezi Biyogaz Santrali projesini tamamlayarak tesisi devreye aldı. Tesisin resmi açılısı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından gerçekleştirildi.
Gaziantep ili Oğuzeli ilçesinde bulunan hayvansal gübre ve park bahçe atıkları ile çalışmakta olan ve saatte 1 megawatt elektrik üretim kapasitesine sahip tesis Armaplast ve kardeş firması Bioarma tarafından tasarım, inşaat, mekanik, elektrik ve devreye alma işleri dahil olmak üzere anahtar teslim tamamlanarak EPDK ve TEMSAN geçici kabulleri yapıldı ve devreye alındı. Tesis YEKDEM kapsamında destekten faydalanarak enerji satışı yapabilecek.
        Ülkemizdeki yerlilik oranı en yüksek olan ve bir büyükşehir belediyesi tarafından hayvansal gübre ile elektrik üretimi yapacak ilk lisanslı tesis olma özelliklerini barındıran Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Oğuzeli Merkezi Biyogaz Santrali, 130 hanenin tükettiği elektrik enerjisini üretebilmektedir. Günde 70 ton büyükbaş, 40 ton tavuk gübresi, 5 ton park bahçe atığı kullanılacak olan tesiste günlük 9.939 metreküp biyogaz üretilecek. Böylece yıllık 8.234.400 kilowatt elektrik ve 8.836.917 kilowatt eşdeğeri ısı üretilecek.
 
Temeli Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından atılan tesis, Cumhurbaşkanlığı ikinci 100 günlük icraat programında yer almış, Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi’nde 10 ülkeden gelen projeler arasından öne çıkarak İdealkent ödülünü ve ayrıca 2017 Sürdürülebilir İş Ödülleri – Karbon ve Enerji Yönetimi Birincilik ödülünü kazanmıştır.
Üyemiz Armaplast tarafından Gebze’deki fabrikasında üretilen biyogaz membranları, hijyenizasyon sistemi, biyolojik desülfürizasyon sistemi, yatay karıştırıcılar, biyogaz soğutma sistemi, mermer tozu çöktürme sistemi gibi bir çok yerli tasarım ve üretim proses ve ürün tasarlanıp imal edilerek tesiste kuruldu.
Anahtar teslim olarak Armaplast ve Bioarma’nın gerçekleştirdiği bu ve bunun gibi projeler sayesinde ülkemizin enerjideki dışa bağımlılığının azaltılması hedeflenmektedir. Üyemizin yapmış olduğu çalışmalar sayesinde bu sektörde de mühendislik ve ürünlerde de ithal edilen ürünlerin miktarında ciddi azalma sağlanmıştır.

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X