AVRUPA KOMPOZİT PAZARI HAKKINDA

Haziran 17, 2019
Gorsel-Template-35-1200x675.jpg
Her ne kadar kompozit malzemeler çelik ve alüminyum gibi daha alısılmıs malzemelerle pazar payı için çekismekte ise de, kompozit malzemelerin dünya genelinde giderek daha artan bir biçimde kullanıldıkları görülmektedir. 2024’e kadarki dönemde global kompozit pazarının büyüklüğünün yıllık yüzde 7,8 büyüme sergileyerek 130,8 milyar dolar düzeyine ulasması beklenmektedir.
Kompozit sektörü üst üste altıncı yılında da büyüme trendini sürdürmekte ve geçen yıla kıyasla yüzde 2 büyüyerek tahmini 1,14 milyon metrik ton düzeyine ulasmaktadır. (Bkz. Şekil 1.) Geçmiste olduğu gibi Avrupa’nın GFRP üretim hacmi piyasanın çesitli segmentlerinde gözlemlenen trendleri yansıtmaktadır. Öncelikle otomotiv sektöründe kullanılan termoplastiklerin üretiminde halen çoğu termoset malzemenin üretimine kıyasla daha güçlü bir büyüme görülmektedir.
Şekil 5: Avrupa’daki GFRP Pazarı (bin ton)
Her ne kadar Avrupa’daki GFRP üretimi büyümeye devam etmekteyse de, hacim bazında halen global pazarlardaki trendlerin gerisinde kaldığı söylenebilir.
Son yıllarda bilhassa Asya ve Amerika’daki üretim hacimleri yüzde 2’nin çok üzerinde büyüme göstermektedir.
Ülke bazında yapılan analiz Avrupa’da çesitli trendleri göz önüne serebilmektedir. Çesitli bölgeler arasında kayda değer farklar mevcuttur ve bunların da ayrıca ele alınması gerekmektedir. Örneğin Almanya’da GFRP üretimi ulasım sektörüne ve elektrik/elektronik sektörüne odaklı bir yapı arz etmektedir. Buna karsılık Türkiye’de altyapı pazarı canlılık gösterirken Norveç ve İsveç’te petrol ve doğal gaz sektörünün öne çıktığı görülmektedir.
Olumlu açıdan bakmak gerekirse, değerlendirmeye alınan bölgelerin hiçbirinde üretimin azalmadığı söylenebilir. İspanya, Portekiz, Fransa ve İtalya’yı içeren güney Avrupa bölgesindeki ülkelerin tümü bu yıl ortalamanın üzerinde büyüme rakamları bildirmektedir. 2012’den bu yana İspanya ve Portekiz’deki üretim hacminin sabit bir seyir izlediği açıksa da, son dönemde yukarı yönde bir trende girildiği görülmektedir. Almanya 2018’de 229.000 metrik ton toplam üretim hacmiyle kompozit alanında Avrupa’daki liderliğini sürdürmektedir. Almanya liderliğini sürdürse de büyüme oranı pazardaki ortalamanın altında kalmıstır.
Doğu Avrupa ülkelerinde pazarın büyüme oranı ise ortalama yüzde 2,5 olmustur. Benelüks ülkeleri (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg), İskandinavya, Avusturya ve İsviçre’de bildirilen rakamlar değismemis ve böylelikle bu ülkeler ortalamanın altında kalmıstır. İngiltere ve İrlanda’da üretim sadece yüzde 1,3 artmıstır.
Geleceğe iliskin trendleri öngörmenin güçlüğüne rağmen GFRP pazarının devam eden gelisimini etkileme potansiyeli olan genel dalgalanmaları tespit edebilmek mümkündür. Örneğin otomotiv sektörü halen önemli değisimler geçirmektedir. Bu değisimler zorlayıcı olsa da, üreticiler açısından yeni malzemeleri seçme ve bu alanlara yatırım yapma bağlamında fırsatlar getirecekleri de açıktır. Hafif olmanın yanında GFRP elektro-hareketlilik de dâhil olmak üzere ulastırma sektörünün birçok segmenti için çok çesitli avantajlar sunmaktadır. Diğer avantajları arasında düsük enerji tüketimi, dayanıklılık, ve bakım gerektirmeme sayılabilir. Kompozit malzemeler ayrıca yalıtkan olup nispeten düsük maliyet düzeyinde mükemmel performans sunmaktadırlar.
SMC/BMC ve termoplastikler gibi seri üretimde halen yoğun bir biçimde kullanılan malzemelerin yanında profil çekme gibi kesintisiz süreçler de tekrar dikkat çekmeye baslamaktadır.
Pazardaki birçok segment GFRP üretiminde artısı tetikleyebilecek potansiyele sahiptir. GFRP anten dikme ve bina giydirme çalısmalarında daha büyük bir rol oynayabilecektir. Kompozit malzemeler halihazırda büyüyen havacılık ve uzay sektöründe kullanılan hafif üretim konseptlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Enerji sektörü de büyümekte ve son yıllarda giderek artan önemiyle dikkat çekmektedir. Bu trendin gelecek yıllarda da devam edeceği açıktır.
Çok yönlü nitelikleri ve diğer malzemelerle bir arada kullanılmaya çok uygun olusları sayesinde GFRP ve diğer kompozit malzemeler bir çok uygulamada olağanüstü potansiyel sunmaktadır. Ancak bu malzemelerin bilinirliği halen oldukça kısıtlı bir düzeydedir ve henüz karar alıcıların değerlendirdikleri alternatifler arasında kendilerine emin bir yer bulduklarını söylemek mümkün değildir. Bu noktada bir değisim elzemdir. Zira kompozit malzemeler iyi, hatta belki alternatiflerden daha iyi bir tercihtir. Müsterilerin bu malzemeleri yeniden değerlendirebilmesi ve kompozitlerin standartlar/kurallar ile düzenlenmesi durumunda Avrupa’daki pazarın gelecek yıllarda bugüne kadar görülenin üzerinde bir hızla büyümesi kaçınılmaz olacaktır.
Not: Bu yazı Composites Manufacturing Dergisinin Ocak-Şubat 2019 tarihli sayısından Türkçe’ye çevrilmistir.

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X