HUKD – DUYURU 12 Temmuz 2019

Temmuz 16, 2019
Gorsel-Template-1-1200x675.jpg

1.Eximbank Duyurusu

Eximbank tarafından ihracat yapan firmalarımıza yönelik duyuru ve bilgilendirme yazısı ekte bilgilerinize sunulmuştur.

2.SASAD – SASAD Yazıları

“NATO İstihkam Mükemmeliyet Merkezi Sanayi Günü 2019” konulu ve “İTO Yan Sanayi Borsası Birimi” konulu SASAD yazıları ekte bilgilerinize sunulmuştur.

3.TÜBİTAK – Ufuk2020 Marie Skłodowska Curie Bireysel Araştırma Bursları (MSCA-IF) Güncel Dokümanları ve MSCA Alanı 2020 yılı Çalışma Programı

 Bilindiği üzere Avrupa Birliği Ufuk2020 Marie Skłodowska-Curie Uluslararası Burs ve Araştırma Dolaşım Destekleri kapsamında araştırmacıların uluslararası dolaşımına destek veren 2019 yılı “Marie Skłodowska Curie Bireysel Araştırma Bursları (MSCA Individual Fellowships)” çağrısı Nisan ayında Avrupa Komisyonu’nca yayınlanmış ve 11 Eylül 2019 tarihine kadar başvurular yine Avrupa Komisyonu’nca kabul edilecektir. (Bu çağrı doktora derecesini almış ya da en az 4 yıl araştırma deneyimi olan araştırmacıların başvurabileceği bir çağrıdır. Detaylar için linki takip edebilirsiniz.)

  • Yılda bir defa açılan bu çağrının da diğer Ufuk2020 çağrıları gibi başvuruları, internet tabanlı bir portal üzerinden kabul edilmekte. Bu portala erişiminiz, MSCA-IF proje önerisini sumanız için doldurmanız gereken formlara nasıl ulaşacağınız ve proje önerinizi sunarken portal üzerinde nasıl ilerlemeniz gerektiğine dair özet bilgiler içeren “How to submit your MSCA-IF 2019 Proposal” isimli bir rehber hazırladık. Söz konusu rehbere bu e-postanın ekinden ve de Ufuk2020 internet sitemizden ulaşabilirsiniz (https://h2020.org.tr/tr/h2020/marie-curie/if).
  • MSCA-IF-2019 çağrısına başvuru yapacak araştırmacılarımız ayrıca farklı ülkelerin Ulusal İrtibat Noktalarının bir araya gelerek hazırladığı “MSCA-Individual Fellowship Handbook 2019” dokümanını proje hazırlıkları sırasında kullanabilirler. (GF paneline başvuracak araştırmacılar bu dokümanın sonunda bir Letter of Commitment örneği bulabilirler.) (Dokümana yine bu mailin ekinden ya da internet sitemizden ulaşabilirsiniz.)
  • Daha önceden duyurusunu yapıldığı üzere 2019 yılı “Marie Skłodowska Curie Bireysel Araştırma Bursları (MSCA Individual Fellowships)” çağrısına başvuru yapmak isterseniz ve henüz Avrupa’daki ya da Avrupa dışındaki ülkelerde gidebileceğiniz bir kuruluş bulamadıysanız  internet sitemizde yer alan “Yurtdışında IF Başvurusu Yapılabilecek Kuruluşlar” başlığını inceleyebilirsiniz. Her geçen gün yeni ilanlar eklendiğini belirtmek isteriz, ancak son başvuru tarihi yaklaştıkça yayınlanan ilanların sayısı azalmaktadır. Bu ilanların daha fazlasına EURAXESS Portalı üzerinden ülke ve araştırma alanı seçmek suretiyle erişebilirsiniz.
  • MSCA IF çağrısına başvuru yapan araştırmacıların başarı oranını artırmak amacıyla TÜBİTAK tarafından “Proje Ön Değerlendirme Destek Programı” oluşturulduğunu hatırlatmak isteriz. Bu program ile proje önerisi sunacak araştırmacılar desteklenmektedir. Bu kapsamda yurtdışından Türkiye’ye gelerek/gelmeyi planlayarak (European Fellowships kapsamında) ve geri dönmek üzere Türkiye’den Avrupa dışına gitmeyi planlayarak (Global Fellowships kapsamında) MSCA IF proje önerisi yazan araştırmacılar taslak proje önerilerini Avrupa Komisyonu’na sunmadan önce daha iyi hale getirebilmek için proje ön değerlendirme desteğimizden faydalanabilirler. (Türkiye’den Avrupa’ya gitmek üzere European Fellowships paneline başvuran araştırmacılarımız gittikleri ülkelerin bu tür desteklerine bakmalıdırlar, bu destekten maalesef faydalanamayacaklardır.) Bu desteğe son başvuru tarihi 7 Ağustos 2019 olacaktır. MSCA Bireysel Burslar Ön Değerlendirme Desteği hakkındaki sorularınızı ise msca.ondeg@h2020.org.tradresine iletebilirsiniz. Detaylı bilgi için linki takip edebilirsiniz.

Ayrıca MSCA Alanı 2020 yılı Çalışma Programı’nın da yayınlandığını bildirmek isteriz. 2020 yılında 10.000’den fazla araştırmacıyı fonlamak hedefinde olan MSCA Alanı, 1 milyar Avro bütçesiyle 2000 civarında projeyi desteklemeyi öngörmektedir. (Detaylar için linki takip ediniz) MSCA güncel Çalışma Programına ulaşmak için tıklayınız.

MSCA Alanı geneli ve Bireysel Bursları (IF) ile ilgili tüm sorularınızı ve bilgi taleplerinizi ncpmobility@tubitak.gov.tr adresimize iletebilirsiniz.

Detaylı Bilgi için:

Tuğba ARSLAN KANTARCIOĞLU

Marie Skłodowska-Curie Uluslararası Burs ve Araştırma Destekleri 

Ulusal İrtibat Noktası

Program Komite Üyesi

EURAXESS Ulusal Koordinatörü 

TÜBİTAK – Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı

AB Çerçeve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi

Tunus cad. No:80 Kavaklıdere Ankara 06100

T +90 312 298 1778 – 1782

F +90 312 427 4024

E ncpmobility@tubitak.gov.tr

Proje Ortaklık Duyuruları: http://net4mobilityplus.eu/eoi/

Sıkça Sorulan Sorular: http://mariecurieactions.blogspot.com.tr/

www.h2020.org.tr

https://www.euraxess.org.tr/

4.İZKA Afrika Ülke Raporu

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi tarafından hazırlanan “Afrika Ülke Raporu” bilgilerinize sunulmuştur.

Rapor Linki: http://www.mtso.org.tr/tr/a/afrika-ulke-raporu

5.SASAD –  FI EU Presidency High-Level Conference on the EDF

ASD ve Finlandiya Savunma Sanayicileri Derneği tarafından Helsinki Finlandiya’da  03 – 04 Ekim 2019 tarihlerinde yapılacak “High Level Conference on EDF” ile ilgili duyuruSU SASAD tarafından bilgilerinize iletilmiştir.

Katılım taleplerinin kabul göreceği konusunda emin olunmasa da SASAD ile birlikte katılmak isteyen ve/veya detaylı bilgi isteyen firmalarımızın bize ulaşması rica olunur.

Taslak program ekte verilmiştir.

6.SASAD – Frost Sullivan Raporları

Ek’te Frost  & Sullivan Firması tarafından saha çalışmaları ile oluşturulan ve sektör oyuncularımızın ilgisini çekebileceğine inandığım raporlar listesi (yayınlanan ve planlanan) yer almaktadır.

İlgi Duyan Üyelerimizin  PremankurD@frost.com e-posta adresinden veya  +033662273070 telefondan Mr. Premankur DESMUKHYA ile temasa geçmelerini bilgilerinize sunarım.

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X