e-bülten üyeliği

Üyelik Tercihiniz (Birden Fazla Tercih Yapabilirsiniz)*


Loading

Tartım Kesintisinin Sürdürülmesi Hakkında

Mayıs 22, 2017
Gorsel-Template-23-1200x675.jpg

Konu:   İhracatçımızdan Farklı İsimlerle Tartım Kesintisini Sürdüren Liman İşletmeleri Hakkında Yapılacaklar    

Değerli İhracatçılarımız,

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de ihracat yapan tüm sektörlerdeki firmalarımızı ilgilendiren bir haksız kesintiyle daha karşı karşıya olduğumuzu belirtmiştik. Liman işletmeleri ve acenteler tarafından yapılan haksız tartım ücreti (VGM/DBA) kesintisi ilgili ile bilgilendirme yapmış, TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisimizde aldığımız karar çerçevesinde, sonuç alıncaya kadar konunun takipçisi olacağımızı paylaşmıştık. Takip eden süreçte konuyu; Bakanlığımız, Sivil Toplum Örgütlerimiz, Sektörümüz ve Görsel-Yazılı Basında dile getirmiştik.

Nitekim ısrarlı takibimiz neticesinde Sn. Başbakanın yaptığı açıklamanın ardından Şubat ayında Linkteki Genelge yayınlanarak konu hakkındaki taleplerimiz ihracatçılarımızın menfaatine uygun şekilde karşılanmıştı. Ancak;

– Kendi tartısı olan bazı ihracatçılarımızdan hiçbir ücret alınmaması gerekirken, ücret alındığı,

– Tartısı olmayanlardan ise yasal tavan ücret olan konteyner başına 60 TL.’nin üzerinde kesintiler yapıldığına dair şikayetler almaktayız.

Şikayetlerle ilgili Bakanlığımızla temaslarımız neticesinde; Genelgeye uymayan ve konteyner başına herhangi bir ad altında tartım ücreti (DBA, VGM v.b) alan acente ve işletmelerin liman başkanlıklarına şikayet edilmesi istenmiştir.

İhracatçılarımızın; Genelge hükümlerine aykırı hareket eden kıyı tesisi işletmecilerini, aldıkları tartım, bildirim (veya başka adlar altındaki) işlemleri kanıtlayan tüm belgeleri (ihracatçıya kesilen masraf fatura veya makbuzu) ile birlikte, Liman Başkanlıklarına şikayet etmeleri durumunda yetkililerce gerekli işlemler yapılacaktır.

Konu hakkındaki genelge linkte olup, ihracatçılarımızın bu genelge çerçevesi dışında ücret talep eden liman işletmelerini, Ekteki Liman Başkanlıklarına bildirmeleri önem arz etmektedir. Bu şekilde, bu işletmelerle ilgili Bakanlıkça gerekli takibat yapılıp, ihracatçımızdan aldıkları haksız bedellerin önüne geçilecektir.

Saygılarımla,

Yavuz EROĞLU
PAGEV Başkanı
TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi Başkanı

Türkiye’deki Liman İşletmeleri Listesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Konuya ilişkin Yayınladığı Genelge

Tartım Ücreti (VGM veya DBA) Kesintisi Bloomberg HT Ana Haber Bilgilendirme Videosu

İhracatçılara Haksız Tartım Ücreti Kesintisi Haber Detayı için lütfen tıklayınız.

10 Soruda İhracatçılar İçin Konteyner Tartımı (SOLAS)

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X