TFV KARBON ELYAF PİLOT PROJESİ

Kasım 7, 2018
Görsel-Template-9-1200x675.jpg
Türkiye’de imalat sanayinde verimliliğin önündeki engellerin belirlenerek çözüm yollarının saptanması amacıyla hayata geçirilen “Toplam Faktör Verimliliği (TFF) için Politika Çerçevesi Gelistirilmesine Destek Projesi” kapsamında karbon elyafın kullanımına yönelik yol haritasına iliskin öneriler bir dizi toplantı ile belirlendi.
Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Birlesmis Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından uygulanan “Toplam Faktör Verimliliği’nin Arttırılması Politika Çerçevesi Gelistirme Projesi” kapsamında çalısmalar temmuz 2017’de basladı.
7 Kasım 2017 tarihinde kompozit sektörüne yönelik ilk pilot proje toplantısı İstanbul’da gerçeklestirildi. Toplantıda proje tanıtımının ardından kompozit sektörüne yönelik fırsatlar ve tehditler değerlendirildi. Ayrıca sektöre yönelik gelecek beklentileri ve sektörün gelismesi için kamunun rolü tartısıldı. Toplantı çalısma gruplarının ve faaliyet alanlarının belirlenmesi ile sona erdi. Kompozit sektöründe hayata geçirilecek pilot proje ile ileri teknolojili ürünlerin KOBİ’lerin gündemine girmesi pazara girisleri konusunda politika yapıcılara girdiler sağlaması ve toplam faktör verimliliğinin arttırılmasında doğrudan ve dolaylı olarak katkı sağlaması hedeflendi.
Söz konusu pilot proje kapsamında yürütülen çalısmaları detaylandırıp sekillendirmek ve nihai asamaya getirmek üzere 4- 5 Eylül 2018’de İstanbul’da imalat, malzeme,politika ve strateji ile pazar analizi ve gelistirme grupları toplantıları yapıldı.
1 Kasım 2018 tarihinde Ankara’da gerçeklestirilen kapanıs toplantısı ile proje sona erdirildi ve  içerisinde Karbon Elyaf Yol Haritasının Hazırlanması Pilot Projesi çıktıları da yer alan, projenin nihai çıktısı olan beyaz kitap ve ekleri yayınlandı.

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X