Türk-Rus Ortak Sanayi Çalışma Grubu

Aralık 4, 2018
Görsel-Template-4-1200x675.jpg

Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında yürütülen Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) kapsamında kurulu bulunan, Türk-Rus Ortak Sanayi Çalışma Grubu’nun (OSÇG) faaliyetleri ülkemiz adına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülmektedir. OSÇG, iki ülke sınai ve teknolojik işbirliklerinin artırılması ve kolaylaştırılması, yaşanan sorunların çözüme kavuşturulması ve yatırımların artırılması ve kolaylaştırılmasına olanak sağlayan bir platform olarak görev yapmaktadır.

OSÇG bütün sanayi sektörlerini kapsamakta olmasının yanı sıra KEK 15’inci Dönem Protokolünde OSÇG alt grupları (metalürji; otomotiv ve otomotiv yan sanayi; gemi ve yat inşa) da oluşturulmuştur.

Türk-Rus Ortak Sanayi Çalışma Grubu 13’üncü dönem toplantısının Bakan Yardımcımız Sayın Hasan Büyükdede ve Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Aleksey Grudzev eş başkanlıklarında, 20-21 Aralık 2018 tarihlerinde Bakanlığımız himayesinde yapılması öngörülmektedir.

Ayrıca sanayi başlığında yapılacak toplantıya yukarıda bahsi geçen sektörlerin yanı sıra diğer sanayi kollarından da katılımın sağlanması önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, kimya söz konusu toplantıya katılım sağlamak isteyen temsilcilerin isim, unvan ve iletişim bilgilerinin yanı sıra, Rusya ile sanayi alanında yapılan çalışmalara dair bilgi notlarının, toplantılar sonucunda oluşturulacak protokol için metin ve gündem maddesi önerilerinin en geç 11 Aralık 2018 tarihine kadar tugba.tasci@sanayi.gov.tr ve sengul.deger@sanayi.gov.tr  adresine, iletilmesi önem arz etmektedir.

Söz konusu toplantıya ilişkin program, bilgileri tarafımıza gönderilen katılımcılara bilahare iletilecektir. Toplantıların ikili ilişkilerimize ve ülkemiz sanayisine olumlu katkı sağlaması için gerekli desteğin sağlanması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X