DERNEĞİMİZE YENİ ÜYE KATILIMI (CAMBRO)

Ocak 2, 2020
Sunu1-1-1200x675.jpg
CAMBRO Özay‘ın Genel Müdürü Sn. Kerem Özbek, Yönetim Kurulumuzun 22 Ekim 2019 tarihinde yapılan 168. Olağan Yönetim Kurulu Toplantısında oy birliği ile Kompozit Sanayicileri Derneği üyeliğine kabul edilmiştir.
Cambro Huntington Beach’de kapılarını ilk açtığında amaçları mümkün olan en kaliteli hastane tepsisini yapmaktı. Camtray® adı verilen bu ürün, kaliteye verilen önemi gösterdiği kadar endüstrideki mükemmelliğe de önem verildiğinin göstergesiydi. 1951′ yılından günümüze Cambro, gıda servisi sektöründeki çok çeşitli segmentlere yönelik en mükemmel ürün seçenekleriyle tüm dünyaya hizmet vermektedir.
California’da tek bir fabrika ile başlayan Cambro, ABD, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’da üretim tesisleri ve satış ofisleri olan uluslar arası bir kuruluş haline geldi. Ancak başlangıçta rehber olan vizyon hiç değişmedi: ” En yenilikçi, dayanıklı ve kaliteli ürünleri üretmek ve sunmak”.
69 yıl önce bir zamanlar Camtray® adında tek bir ürünle yola çıkan Cambro bugün çok çeşitli tepsiler, masa servisi ve teşhir ürünleri, depolama raf sistemleri, yalıtımlı taşıma ürünlerinin yanında yenilikçi bulaşık yıkama sistemleri üretmektedir. Sadece gıda servis endüstrisine yatırım yapmayıp, poliüretan pultrüzyon ve SMC üretim teknikleriyle insanlara ve süreçlere yatırım yapmaya devam etmektedir.
Cambro’nun pultrüzyon tekniği, cam elyafların belirli bir geometri ve açı ile polyester yerine poliüretan reçine karışımından geçerek, sıcak bir kalıptan çekilmesi ile elde edilen profil imalatıdır. Bu yöntemde cam elyaf iplikler veya keçelerin reçine ile ıslatıldıktan sonra kalıp içinde ısı ile polimerizasyon sürecini tamamlayıp sürekli çekilmesi ile sonsuz profil imal edilebilmekte ve soğutma sonrası nihai şeklini almaktadır. Yüksek makine teknolojisini ve ful otomasyonla destekleyerek üç kalıp ile birbirinden bağımsız şeklide çalışabilmekte veya tek büyük kalıp olarak kullanabilmektedir. Bu sayede istenilen cidar kalınlığı sabit kalarak hem dar, hem de geniş profil üretimi hızlı şekilde gerçekleşebilmektedir.
Bulunduğu her sektörde iddialı olan Cambro; Pultrüzyon bölümünde kendi raf ürünlerinin direk ve traverslerinden üretimin yanında diğer kompozit ürünlerin kullanıldığı alanlarda da çözüm üretebilmektedir. Cambro Türkiye’yi diğer pultrüzyon tekniği ile üretim yapan firmalardan ayıran en önemli konu üretimindeki hız nedeniyle kazanılmış saatlerden doğan esnekliğidir.
Cambro’nun pultrüzyon tekniği; Savunma sanayinde kullanılan hafif ve sağlam parçaların üretiminde, mukavemetten dolayı inşaat, vinç vb. destek parçalarında, yanmazlık ve hafiflik avantajı ile taşımacılık sektöründe (otomobil, otobüs, tır, raylı sistemler ve havacılık) örnek olarak; araç iç – dış giydirmeleri, klima kanalları, uyarı direkleri, profilleri vb. uygulamalarda, korozyon direnci sayesinde dış ortamda, suda, keskin hava şartlarında inşası gereken yapılarda, örnek olarak rüzgar gülü, iskele, balık üretim havuzları, marina, bina dış cepheleri vb. Kimyasal direnci sayesinde her türlü kimyasal depolama, atık, fosseptik, ızgara uygulamalarında, elektrik yalıtkanlığı ve hafifliği sayesinde elektrik-mekatronik sektöründe ve daha bir çok alanda kullanılabilmektedir. Çıkan ürünlerin, torna-tesviye tezgahlarında işlenebilir olmasından dolayı parçaların düz bir profilden ziyade, daha kompleks şekilde imali mümkün olmakla birlikte renklendirmede de herhangi bir sınır bulunmamaktadır.
Pultrüzyonda yeniliklere her daim açık olan firma, uzman kadrosu ile proje bazlı çalışmalar için de uygun adrestir.
Cambro, Tam otomatik bir SMC ünitesine sahiptir. İstenilen kalınlıkta ve elyaf oranında, istenilen renkte % 0,1 sapmaya imkan vermeyen otomasyon sistemi sayesinde değişik formüllerden elde edilen yarı mamul ve mamuller birçok farklı sektör için uygun ve ucuz çözümler getirmektedir. Örnek olarak; rögar kapakları, kimyasal depolar, modüler yapılar, elektrik panoları, dış cephe veya iç cephe uygulamaları verilebilir.
CAMBRO Özay‘ın Kompozit Sanayicileri Derneği’nin gücünü ve etkinliğini daha da arttıracağına olan inancımızla kendilerine aramıza hoş geldiniz diyoruz.

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X