e-bülten üyeliği

Üyelik Tercihiniz (Birden Fazla Tercih Yapabilirsiniz)*


Loading

MACARİSTANDA METYX YATIRIMI

Şubat 16, 2018
Görsel-Template-9-1200x675.jpg
METYX Group, Macar Yatırım Tesvik Ajansı (HIPA) ile görüserek Macaristan’daki üretim tesisini büyütmek üzere yapacağı yatırımlar için Macar hükümetinin finanse edeceği %50’lik oranda bir tesvik paketi aldı. HIPA, Macaristan’a yabancı yatırımları çekerek yeni is imkanları yaratmak ve ekonomiyi güçlendirmek adına Macar Dıs İsleri Bakanlığı ile birlikte çalısıyor.
Gelecek yatırım fonu, önümüzdeki bes yıllık dönemde cam ve karbon kumas, ve kit üretim kapasitesini artırmak üzere kullanılacak. 
METYX, Kaposvar’daki tesisini 2013 yılında North American Bus Industries (NABI)’den satın aldı. Şu anda 15.000 m²’lik kapalı ve 67.000 m2’lik açık alana sahip tesiste planlanan genisleme ve büyüme için yeterli alan bulunuyor.

7 Şubat 2018 Çarsamba günü Budapeste’de düzenlenen basın toplantısında, bu yatırım anlasmasının resmi duyurusu Macar Dısisleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó ve Kaposvár’ın Budapeste’deki meclis temsilcisi Sn. Attila Gelencsér tarafından yapıldı.
METYX Grubu’nun Yönetici Ortağı Sayın Uğur Üstünel düzenlenen basın toplantısında “Üretim tesisimizi genisletmek ve çalısan sayımızı artırmak için Macar Hükümeti’nden gelen bu önemli yatırım destek paketinden dolayı çok büyük mutluluk duyuyoruz. Büyüme planlarımızı gerçeğe dönüstürmek için HIPA ve diğer Macaristan devlet kurumlarıyla yakın isbirliği yapmayı umuyoruz. Orta Avrupa’da bulunan METYX Macaristan, AB pazarında büyümeye devam etmemizi ve müsteri taleplerini karsılamamızı sağlamak adına stratejik açıdan çok önemli. Macaristan’daki yerel ve merkezi hükümetin sağladığı bu olumlu destek, Kaposvar’daki tesisimizin üretim teknolojilerine ve altyapısına daha fazla yatırım yapmamız için büyük motivasyon sağladı.” dedi.
Üstünel sözlerine “Kaposvar’da üretime 2015 yılının Mayıs ayında sadece 15 kisi ile basladık. Bugün METYX Macaristan, 155 kisiye istihdam sağlıyor ve Avrupa çapında hizmet veriyor. Şu anda tesisimizde dört üretim hattı islemekte olup 2018 yılında 3 üretim hattı daha eklenecek. Yeni yatırımlarla METYX Macaristan’daki toplam yıllık kapasite, kit üretimimizle birlikte teknik kumaslar için 3.000’den 8.000 tona yükselecek. Çalısan sayımızın da bu yılın sonuna kadar 200’e ulasmasını bekliyoruz ve 2020 yılı sonunda da daha fazla istihdam sağlamayı umuyoruz. Bu büyük tesvik programının bir sonucu olarak, önümüzdeki bes yıl içinde Kaposvar’da 200’den fazla kisiye istihdam sağlar hale geleceğiz. Şu anda dahi METYX’in Macaristan olarak hükümete olan taahhütlerimizin önünde olduğunu söylebiliriz.” diye devam etti.
METYX Macaristan tarafından üretilen kumaslar ve kitler, insaat, marin, otomotiv, ulasım ve rüzgar enerjisi gibi büyük endüstriyel pazar sektörlerine sunuluyor. ISO 9001 sertifikalı Kaposvár sitesi, önemli rüzgar türbin üreticilerinin tedarik zinciri yeterlilik programlarını tamamladı.

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X