SAVUNMA İHRACATININ ŞAMPİYONU TUSAŞ

Nisan 18, 2019
Görsel-Template-16-1200x675.jpg
Savunma ve havacılık sektöründe 2018 yılında en fazla ihracat yapan firma TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi oldu. Onu sırasıyla TUSAŞ Motor Sanayi, FNSS Dıs Ticaret, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret ile Alp Havacılık Sanayi Ticaret izledi.
 
SSI Yönetim Kurulu Baskanı Latif Aral Alis, 2018 yılını 2 milyar 35 milyon dolar ihracatla kapattıklarını belirterek, “2019 yılının ilk üç ayında ihracatını en fazla artıran birinci sektörüz. Kilogram basına ihracatımız 46,59 dolara ulastı. Türkiye ortalaması ise 1,32 dolar. Ekonomiye diğer sektörlere göre neredeyse 45 kat daha fazla değer katıyoruz” dedi.
 

 
Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) 2018 yılında en fazla ihracat yapan basarılı firmaları ödüllendirdi. Sektörde 2018 yılının ihracat sampiyonu TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii oldu. SSI’nın 2018 yılı olağan Genel Kurul toplantısından önce gerçeklestirilen ödül töreninde, TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile birlikte diğer basarılı firmalara ödüllerini, Savunma Sanayi Baskanı İsmail Demir ve SSI Baskanı Latif Aral Alis verdi.
Sektörün her geçen gün her geçen gün yeni bir basarı hikayesine imza attığını belirten SSI Yönetim Kurulu Baskanı Latif Aral Alis, yaptığı konusmada “Mevcudiyetimiz için, tam bağımsız Türkiye için sektörümüzün basarısı, güvenli ve huzurlu bir gelecek anlamına geliyor. Türk Savunma ve Havacılık Sanayimizin öneminin, toplumumuzun tüm kesimleri tarafından benimsenmis olmasından son derece mutluyuz. Artık takip eden değil, takip edilen bir teknolojiyi ve ürünleri üretiyoruz” dedi.
İhracat rakamlarındaki istikrarın, bu gelismenin en önemli ispatı olduğunu kaydeden Alis, “Kurulusumuzdan bu yana ihracatımızı yüzde 130 artırdık. 2018 yılında ihracatımız 2 milyar doları astı. 2019 yılının ilk üç ayında ise ihracatını an fazla artıran sektör olduk. Bunun yanı sıra kilogram basına ihracatımız 46,59 Amerikan dolarına ulastı. Türkiye ortalaması ise 1,32 dolar. Ekonomiye diğer sektörlere göre neredeyse 45 kat daha fazla değer katıyoruz” diye konustu.
Sektörün bölgesel ve küresel pazarlardaki etkinliğini artırabilmek için çalısmalarını aralıksız sürdürdüklerini vurgulayan Alis, “İki hafta sonra İstanbul’da gerçeklesecek olan IDEF fuarına ev sahipliği yapacağız. Uluslararası katılımla sektörün önemli temsilcilerini, ülke heyetlerini ağırlayacak, kısa ve orta vadede sektörümüzü gelistirecek projelerin hayata geçmesine çalısacağız” seklinde konustu.
Savunma Sanayi Baskanı İsmail Demir de yaptığı konusmada Cumhurbaskanı Recep Tayyip Erdoğan’ın savunma sektörüne büyük önem verdiğini, yabancı ülke liderleri ile temaslarında mutlaka savunma sanayi konusunu gündeme getirdiğini bildirdi.
Çesitli kategorilerde toplam 15 ödülün verildiği törende 2018 yılında en fazla ihracat yapan firmalar arasında ilk sırayı TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii aldı. Bu kategoride TUSAŞ Motor Sanayii ikinci olurken, FNSS Dıs Ticaret üçüncü, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret dördüncü Alp Havacılık Sanayi Ticaret ise besinci sırada yer aldı.
İhracatını en fazla artıran firma ödülünü FNSS Dıs Ticaret alırken, Bahtiyar Av Malzemeleri Pazarlama İnsaat Tekstil Sanayi ve Ticaret LTD en fazla ülkeye ihracat yapan firma oldu.
Ürün Gruplarına göre ihracat birincisi olarak ödül alan diğer firmalar ise söyle:
Makine ve Kimya Endüstrisi Genel Müdürlüğü (Mühimmat), Derya Silah Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. (Yivsiz Tüfekler), Turaç Dıs Ticaret Ltd. Şti, (Fisek), Feda Pazarlama ve Ticaret Ltd.Şti (Diğer Silahlar), ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Savunma Elektroniği), TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay San. A.Ş. (Hava Tasıtları ve Aksamları), Yonca-Onuk Adi Ortaklığı (Deniz Tasıtları ve Aksamları), FNSS Dıs Ticaret A.Ş. (Kara Tasıtları ve Aksamları)”.
Ödül töreninin ardından gerçeklestirilen Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda birliğin 2018 yılı faaliyet raporu ve 2019 yılı hedefleri hakkında üyelere bilgi verildi.

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X