Standardizasyon Faaliyetleri Hakkında

Mayıs 22, 2017
Gorsel-Template1-1200x675.jpg

Standardizasyon Faaliyetleri Hakkında Protokol İmza Töreni Daveti / 25 Mayıs 2017- 10:30 – Ankara

Özel sektör tarafından, ulusal, bölgesel veya uluslararası standardizasyon kuruluşlarının standart hazırlama faaliyetlerine katılımı, hem işletmeler açısından, hem ülkeler açısından önemli faydalar sağlamaktadır. Standartları hazırlayanlar işletmeler ve ilgili taraflar olmakla birlikte, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) gibi standart hazırlama kuruluşları ise çalışmaları koordine ederek köprü vazifesi görmektedir. Bu nedenle büyük işletmeler ve özellikle gelişmiş ülkeler standardizasyon faaliyetlerine katılıma özel önem vermekte, ülkeler bölgesel ve uluslararası standardizasyon faaliyetlerine etkin katılım için politikalar belirlemekte ve özel sektör temsilcilerini bu çalışmalara katılımları için teşvik etmektedir. Dolayısıyla, CEN/CENELEC ile ISO/IEC gibi bölgesel ve uluslararası standart kuruluşlarının bünyesinde bulunan idari ve teknik yönetim organlarında aktif olarak yer almak, standardizasyon faaliyetlerine etkin katılım sağlamak, standartlar hakkında sadece izleyen taraf değil, politika çizen ve yön veren taraf olabilmek büyük önem taşımakta, sanayi ve hizmetler sektörlerinin karşısına çıkabilecek öngörülemeyen standart değişikliklerine tedbir almak için önemli bir rol oynamaktadır.

Bu kapsamda, hem ülkemizin çıkarlarını korumak, hem de standardizasyon konusunda uluslararası arenadaki konumumuzu güçlendirmek için, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Faruk ÖZLÜ’nün katılımı ile TSE Başkanı Sebahittin KORKMAZ ve Birliğimiz Başkanı Sn. M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU arasında özel sektörün standardizasyon faaliyetlerine etkin katılımını sağlamak adına Birliğimiz Konferans Salonu’nda, ekli program kapsamında 25 Mayıs 2017 tarihinde saat 10:30’da bir işbirliği protokolü imzalanacaktır. Protokol kapsamında, standartların dünya ticaretindeki önemini tüm ülkemiz sanayicilerine, tüccarlarına anlatmak ve ülkemizde üretim ve ticaretin yapıldığı tüm sektörlerde uluslararası standartlara yön vermek üzere özel sektörün standardizasyon faaliyetlerine katılımlarını sağlamak üzere çalışmalar planlanmaktadır. Programda, imza töreninin yanı sıra standardizasyon faaliyetlerinin önemi hakkında bilgilendirmeler ve tecrübe paylaşımları da yer alacaktır.

Törene sizinle birlikte ile varsa Ar-Ge mühendisleriniz veya kalite temsilcilerinizin katılımı konuyu somutlaştırmak adına büyük önem arz etmektedir.

Bu kapsamda, ülkemizde üretim ve ticaretin yapıldığı tüm sektörlerde standardizasyon faaliyetleri hakkında uluslararası arenada daha fazla rol almamıza öncü olacak bu törene katılımınızı, ilgili kişilerin katılımını sağlamanızı ve katılacak kişilerin iletişim bilgileri ile unvanlarını Birliğimize (kobi@tobb.org.tr ) 23/05/2017 tarihi mesai bitimine iletmenizi diler, ilginiz için teşekkür ederim.

Törene ilişkin Birliğimiz Başkanı Sn. M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun davetini ve gündemi ekte bulabilirsiniz.

Saygılarımla / Kind regards,

Gamze ALAÇAM   ———————

Turkish Sector Assembly Division Phone: 0312-218-2778

Fax: 0312-218-2484

E-Mail: gamze.alacam@tobb.org.tr

E-Bülten - Dergi Üyeliği

X